Agresja ze strony psa bardzo rzadko jest spontaniczna. W większości przypadków wina leży po stronie człowieka: nieodpowiedzialnego właściciela lub prowokującego przechodnia. Pies gotowy do ataku zawsze wysyła sygnały ostrzegawcze, które w stresie trudno jest dostrzec. Jak się zachować, gdy zaatakuje agresywny pies? Poznaj najważniejsze zasady.
Każda próba ucieczki przed agresywnym psem skończy się jego rozwścieczeniem, dlatego nie należy tego próbować – chyba że pies jest daleko, a tuż obok znajdują się drzwi do zamkniętego pomieszczenia lub otwarty samochód.
Pies jest zwierzęciem z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim, dlatego zawsze rzuci się w pościg za ofiarą. Gdy już ją dopadnie, będzie robić wszystko, aby nie pozwolić jej uciec. Dlatego jeśli widzisz, że pies jeży sierść, pokazuje zęby i groźnie warczy, stój w miejscu i nie próbuj uciekać. Czekaj, aż nie zjawi się właściciel psa.
W bardzo stresującej sytuacji trudno jest zachować zimną krew, ale warto się postarać, bo to może uchronić przed poważnymi obrażeniami. Psu nie wolno patrzeć w oczy – jest to dla niego forma rzucenia wyzwania. Staraj się zachowywać naturalnie, nie okazuj panicznego strachu – pies doskonale do wyczuje.
Pamiętaj, aby nie odwracać się do psa plecami. Może się zdarzyć, że zwierzę wskoczy Ci na plecy i Cię przewróci, dzięki czemu zyska przewagę i dostęp do Twojej twarzy. Najlepsza pozycja to boczna na szeroko rozstawionych nogach, dzięki czemu będzie Ci łatwiej utrzymać równowagę.
Wtedy nie ma się już nad czym zastanawiać: trzeba się bronić. Jedyną skuteczną metodą jest przyjęcie popularnej pozycji żółwia. Należy podkulić kola pod brzuch, głowę włożyć między ramiona i nakryć kark dłońmi. Psu będzie bardzo trudno chwycić którąkolwiek część ciała – jeśli utrzymasz pozycję, skończy się na niegroźnych zadrapaniach i płytkich ugryzieniach.
Pod żadnym pozorem nie próbuj walczyć z psem. Niektóre rasy – np. rottweiler – są niezwykle silne dysponują potężną siłą nacisku szczęk, której człowiek nie może się przeciwstawić. Bohaterstwo może się skończyć tragicznie. Zapomnij o radach typu: włożenie psu palców do oczu czy uderzenie w krocze. To może go doprowadzić do furii.
Po pewnym czasie pies powinien odpuścić – wcześniej prawdopodobnie pojawi się jego właściciel lub ktoś wezwie pomoc. Oceń swój stan. Jeśli masz jakiekolwiek ślady po ugryzieniach, jak najszybciej zgłoś się do szpitala – dostaniesz zastrzyk przeciwko tężcowi oraz szczepionkę i surowicę przeciwko wściekliźnie. Następnie zgłoś sprawę na policję – pies musi zostać złapany i przebadany pod kątem wścieklizny. Możesz także złożyć zawiadomienie na jego właściciela.