Agresywny pies – jak się zachować?

Agresja ze strony psa bardzo rzadko jest spontaniczna. W większości przypadków wina leży po stronie człowieka: nieodpowiedzialnego właściciela lub prowokującego przechodnia. Pies gotowy do ataku zawsze wysyła sygnały ostrzegawcze, które w stresie trudno jest dostrzec. Jak się zachować, gdy zaatakuje agresywny pies? Poznaj najważniejsze zasady.

Przede wszystkim nie uciekaj!

Każda próba ucieczki przed agresywnym psem skończy się jego rozwścieczeniem, dlatego nie należy tego próbować – chyba że pies jest daleko, a tuż obok znajdują się drzwi do zamkniętego pomieszczenia lub otwarty samochód.

Pies jest zwierzęciem z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim, dlatego zawsze rzuci się w pościg za ofiarą. Gdy już ją dopadnie, będzie robić wszystko, aby nie pozwolić jej uciec. Dlatego jeśli widzisz, że pies jeży sierść, pokazuje zęby i groźnie warczy, stój w miejscu i nie próbuj uciekać. Czekaj, aż nie zjawi się właściciel psa.

Zachowuj się w miarę naturalnie

W bardzo stresującej sytuacji trudno jest zachować zimną krew, ale warto się postarać, bo to może uchronić przed poważnymi obrażeniami. Psu nie wolno patrzeć w oczy – jest to dla niego forma rzucenia wyzwania. Staraj się zachowywać naturalnie, nie okazuj panicznego strachu – pies doskonale do wyczuje.

Pamiętaj, aby nie odwracać się do psa plecami. Może się zdarzyć, że zwierzę wskoczy Ci na plecy i Cię przewróci, dzięki czemu zyska przewagę i dostęp do Twojej twarzy. Najlepsza pozycja to boczna na szeroko rozstawionych nogach, dzięki czemu będzie Ci łatwiej utrzymać równowagę.

Gdy pies zacznie atakować

Wtedy nie ma się już nad czym zastanawiać: trzeba się bronić. Jedyną skuteczną metodą jest przyjęcie popularnej pozycji żółwia. Należy podkulić kola pod brzuch, głowę włożyć między ramiona i nakryć kark dłońmi. Psu będzie bardzo trudno chwycić którąkolwiek część ciała – jeśli utrzymasz pozycję, skończy się na niegroźnych zadrapaniach i płytkich ugryzieniach.

Pod żadnym pozorem nie próbuj walczyć z psem. Niektóre rasy – np. rottweiler – są niezwykle silne dysponują potężną siłą nacisku szczęk, której człowiek nie może się przeciwstawić. Bohaterstwo może się skończyć tragicznie. Zapomnij o radach typu: włożenie psu palców do oczu czy uderzenie w krocze. To może go doprowadzić do furii.

Po pewnym czasie pies powinien odpuścić – wcześniej prawdopodobnie pojawi się jego właściciel lub ktoś wezwie  pomoc. Oceń swój stan. Jeśli masz jakiekolwiek ślady po ugryzieniach, jak najszybciej zgłoś się do szpitala – dostaniesz zastrzyk przeciwko tężcowi oraz szczepionkę i surowicę przeciwko wściekliźnie. Następnie zgłoś sprawę na policję – pies musi zostać złapany i przebadany pod kątem wścieklizny. Możesz także złożyć zawiadomienie na jego właściciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie