8 faktów na temat psów, o których być może nigdy nie słyszałeś

Psy, choć przecież tak dobrze znane, wciąż mogą nas czymś zaskoczyć. W gruncie rzeczy są to fascynujące zwierzęta, o których – jak się okazuje – właściciele niewiele wiedzą. Ot, cztery łapy, sierść, charakterystyczny szczek i zamiłowanie do kości. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw 8 naprawdę ciekawych faktów na temat psów, o których wiele osób nic nigdy nie słyszało. Miłej zabawy i nauki!

  1. Smak jedzenia ma dla psa drugorzędne znaczenie – pies rozpoznaje tylko smaki gorzki, słodki, kwaśny i słony. Ich języki są zaopatrzone w aż sześciokrotnie mniejszą liczbę receptorów niż ludzkie. Dlatego dla psa w ocenie jedzenia kluczowe znaczenie ma jego zapach, a nie smak.
  2. Psie serce bije bardzo szybko – serce przeciętnego psa w stanie spoczynku bije z częstotliwością od 80 do 120 uderzeń na minutę. W przypadku człowieka jest to około 60-80 uderzeń. Układ krążenia psów jest więc znacznie wydajniejszy niż ludzki.
  3. Nie tylko szczek – zastanawiałeś się kiedyś, ile rodzajów dźwięków może wydać Twój pies? Aż 10! Zatem wbrew pozorom psy nie tylko szczekają, piszczą, warczą i wiją. I tak daleko im pod tym względem do kotów, które wydają z siebie aż 100 różnych dźwięków.
  4. Psy są daltonistami – może nie całkowitymi, bo generalnie rozpoznają kolory, ale widzą je zupełnie inaczej niż ludzie. Dlatego powszechnie sądzi się, że pies widzi świat na czarno-biało. Faktem jest natomiast, że pies nie rozpoznaje czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego, a więc podstawowych barw z koła kolorów.
  5. Jak długo może żyć pies? - nie ma tutaj żadnej reguły, podobnie jak nie da się określić tego parametru dla człowieka. Najstarszy potwierdzony pies mieszkał w Australii. Bluey przeżył w sumie 29 lat i 5 miesięcy. Około 20 lat swojego życia spędził w pracy – zajmował się pilnowaniem owiec.
  6. Pies może ulec poparzeniom słonecznym – choć wydaje się, że jego skóra jest dostatecznie dobrze chroniona przed słońcem, to w rzeczywistości pies jak najbardziej może się „spalić”. Szczególnie narażone są na to rasy jasnowłose. Dlatego musisz pamiętać o ochronie pupila przed silnym promieniowaniem słonecznym.
  7. Temperatura ciała psa jest wyższa niż człowieka – wyższa o dokładnie 1,4 stopnia. Przyjmuje się bowiem, że prawidłowa temperatura ciała zdrowego psa powinna oscylować w granicach 38 stopni Celsjusza.
  8. Pies ma imponujący układ kostny – w jego skład wchodzi aż 319 kości, czyli o 112 więcej niż u człowieka.

Takich ciekawostek jest oczywiście znacznie więcej. Już to jednak wystarczy do uznania naszych pupili za zwierzęta niezwykłe i do ponownego zainteresowania się ich potrzebami oraz zachowaniami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie