5 ras psów, które żyją najkrócej

Każdy właściciel chciałby, aby jego pupil został na tym świecie jak najdłużej. Są psy, które spokojnie dożywają nawet 20 lat, ale to rzadkie przypadki. Przeciętna długość życia szczekających czworonogów wynosi 13-16 lat. Niektóre rasy są uważane za długowieczne, inne wprost przeciwnie. W poradniku przyjrzymy się tym drugim. Stworzyliśmy ranking 5 ras psów, które żyją najkrócej.

  1. Dog niemiecki – jest to rasa największych psów na świecie. Dorosłe osobniki stojąc na tylnych łapach spokojnie przekraczają 2 metry wysokości, a stojąc na czterech rozmiarami dorównują kucykom czy nawet osłom. To niestety ma wpływ na wyraźne skrócenie długości życia psa. Dog niemiecki bardzo rzadko dożywa 10. roku życia. Średnio jest to tylko 7-8 lat. Dlaczego? Ponieważ psy te są podatne na wiele chorób stawów, ale także skręt żołądka.
  2. Mastiff angielski – piękny, dostojny pies, który może być zarówno doskonałym myśliwym, jak i rodzinną maskotką. Mastiffy budzą respekt swoją posturą, ale w rzeczywistości są dość łagodne i wyróżniają się wysoką inteligencją. Dorosły pies spokojnie przekracza 100 kilogramów wagi. Ta rasa nie jest niestety zbyt żywotna. Przeciętna długość życia dobrze odżywionego i pielęgnowanego mastiffa angielskiego wynosi do 10 lat.
  3. Bokser – popularna w naszym kraju rasa, która wyróżnia się wyjątkowym przywiązaniem do właściciela. Bokser w obronie swojej rodziny jest gotowy zrobić dosłownie wszystko, dlatego czasami uważa się te psy za agresywne. Przedstawiciele rasy średnio dożywają 9-10 roku życia, w rzadkich przypadkach jest to więcej niż 10 lat. Bokserom najczęściej dokucza dysplazja oraz skrzywienie kręgosłupa.
  4. Wilczarz irlandzki – jest to wyjątkowo szybko starzejąca się rasa. Wilczarz irlandzki, nawet w bardzo dobrych warunkach, rzadko dożywa do 8. urodzin. Wszystko przez to, że psy są narażone na wiele groźnych chorób, z nowotworem kości na czele. Ponadto pojawiają się schorzenia narządów wewnętrznych. Nie pomagają także bardzo duże rozmiary psa.
  5. Berneński pies pasterski – przepiękna rasa w typie bernardyna, która szturmem podbiła hodowle. Berneńczyki są kochane przez dzieci, bardzo dzielne i inteligentne, oddane rodzinie. Uwielbiają zabawy bez względu na swój wiek. No właśnie – wiek. Z tym nie jest najlepiej. Berneński pies pasterski średnio dożywa do zaledwie 7 lat.

Decydując się na posiadanie psa jednej z wymienionych ras trzeba więc mieć na uwadze, że konieczność rozstania się z pupilem nadejdzie znacznie szybciej niż w przypadku np. kundelka. Będzie to bolesne szczególnie dla dzieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie