#zostańwdomu z psem. Kilka przydatnych wskazówek

Przyszło nam żyć w bardzo dziwnych czasach. Kilka tygodni temu świat dosłownie się zatrzymał i większość z nas zostało zmuszonych do siedzenia w domach niemal przez całą dobę. Jest to szczególnie uciążliwe dla rodziców małych dzieci, ale też wielu właścicieli psów – zwłaszcza tych, które są nadaktywne i były przyzwyczajone do długich spacerów i szaleństw na świeżym powietrzu. Akcja #zostańwdomu powoli się nam przejada i zaczyna rodzić frustrację, co udziela się także naszym psom. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Sprawdź te praktyczne wskazówki.

Częstsze, ale krótsze spacery

Pocieszeniem dla właścicieli psów w tej trudnej sytuacji jest fakt, że od początku pandemii nie zabroniono im wychodzenia na spacery ze swoimi psami. Co prawda apelowano, aby nie urządzać sobie długich przechadzek, ale i z tym można sobie poradzić. Wystarczy wychodzić z pupilem częściej – oczywiście w maseczce lub innym zakryciu twarzy i nosa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzać sobie spacery z psem np. 5 razy dziennie, zamiast standardowych 2. Zaplanuj ciekawe trasy, aby zwierzak zbyt szybko się nie znudził. Co najmniej 1-2 razy w tygodniu wybierzcie się też na teren zielony, na przykład do lasu, gdzie pies będzie mógł się wyszaleć.

Niezawodny balkon

Częste spacery mogą nie wystarczyć psom, które są bardzo ciekawe świata, a w dodatku mają właściciela na wyciągnięcie łapy praktycznie przez całą dobę. Jeśli nie chcesz lub nie możesz poświęcić pupilowi całej uwagi, to wykorzystaj fakt, że zrobiło się cieplej i udostępni mu balkon. Oczywiście wcześniej odpowiednio zabezpiecz konstrukcję. Dobrym pomysłem będzie wyniesienie psiego legowiska na balkon, gdzie zwierzak będzie mógł do woli obserwować otoczenie i chłonąć okoliczne zapachy.

Masz ogród? Wykorzystaj to!

W zdecydowanie najlepszej sytuacji są ci, którzy mieszkają w domu z ogródkiem. Nawet jeśli Twój pies w normalnych czasach nie przebywał w nim bez Twojego nadzoru, to teraz można dać mu dyspensę. Zabezpiecz tylko te rośliny i rabaty, które zwierzak mógłby zniszczyć w zabawie. Pamiętaj również, że dostęp do ogrodu nie zastąpi psu kontaktu z człowiekiem, dlatego nie traktuj tego w kategorii substytutu spacerów.

Uprawiaj sport z psem

To coś dla tych, którzy sami są aktywni lub boją się, że w izolacji znacznie przybiorą na wadze. Okres pandemii jest świetnym momentem na to, aby wreszcie zrealizować plan uprawiania sportu. Z psem możesz biegać, uprawiać nordic walking czy nawet jeździć na rowerze. Takie formy aktywności przyniosą korzyści zarówno zwierzakowi, jak i jego właścicielowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie