Znęcanie się nad psem to nie tylko bicie! Sprawdź, jak sam możesz nieświadomie wyrządzać krzywdę pupilowi

Większość właścicieli psów z pogardą myśli o osobach, które znęcają się nad czworonogami. Takie postępowanie utożsamiamy przede wszystkim z biciem psa czy przywiązywaniem go do budy łańcuchem. Okazuje się jednak, że wielu z nas może zupełnie nieświadomie krzywdzić pupila, a niektóre zachowania mają nawet znamiona znęcania się. Przeczytaj i zastanów się, czy na pewno zapewniasz psu idealne warunki życiowe.

Złe żywienie

Tak, nieprawidłowe żywienie psa jest formą znęcania się nad czworonogiem. Jeśli podajesz pupilowi byle jakie jedzenie, nie zaspokajając tym samym jego potrzeb żywieniowych, to przykładasz rękę do pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia. Porozmawiaj z weterynarzem na temat dobrania odpowiedniej diety dla Twojego psa, która wcale nie musi być droga!

Odseparowywanie psa od rodziny

Takie postępowanie fatalnie odbija się na psiej psychice, dlatego ma znamiona znęcania się nad czworonogiem. Psy są zwierzętami stadnymi, które bardzo źle się czują, gdy są odseparowane od ludzi. Niedopuszczalne jest zatem zamykanie psa w kojcu i kontaktowanie się z nim tylko podczas podawania jedzenia czy krótkiego spaceru.

Zostawianie psa samego na wiele godzin czy nawet dni

Jeśli wiesz, że z powodu obowiązków zawodowych musisz wychodzić z domu wcześnie rano i wracać wieczorem, to nie decyduj się na posiadanie psa – po prostu. Dla pupila wielogodzinna rozłąka z właścicielem jest poważnym problemem, a na dłuższą metę może wręcz być traumą, która odbije się na jego zdrowiu psychicznym.

Z kolei mając już psa i planując np. wyjazd na wakacje zawsze w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy nie można zabrać pupila ze sobą. W ostateczności zawieź go do znajomych czy rodziny, byle tylko nie został sam w przydomowym ogrodzie.

Stosowanie kolczatki zaciskowej

Kolczatka teoretycznie jest zabroniona, ale w praktyce wciąż używa jej wielu właścicieli psów. Jeśli robisz tak samo, to mamy propozycję: załóż ją sobie na szyję i poproś kogoś, aby szarpnął za smycz. Wtedy zrozumiesz, dlaczego stosowanie kolczatki jest barbarzyństwem i formą znęcania się nad psem.

Psa trzeba przede wszystkim nauczyć chodzenia na smyczy oraz używać o wiele wygodniejszych dla niego szelek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.