Dotyk jest najczęściej używaną formą kontaktu bliskich sobie osób. Odruch dotykania jest w nas bardzo mocno zakorzeniony, towarzyszy nam od poczęcia, przez co nieomal ciągle go używamy. To samo dotyczy psów. Od poczęcia mają kontakt z dotykiem , a później kiedy przychodzą na świat są wprost zasypywane kontaktem fizycznym z hodowcą, który oporządza kojec maluchów czy też pielęgnuje je.
Podświadomą potrzebę dotyku przenosimy na nasze zwierzęta. Niejednokrotnie widząc zbliżającego się czworonoga wprost nie możemy się powstrzymać od wyciągnięcia doń ręki, często nie zważamy nawet na protesty właściciela ...
Bioenergoterapeuci zapewniają o tym jak ważny wpływ ma na nas, na nasze ciało, duszę i relacje z innymi - dotyk. Dotyk pozwala na okazanie swojego zaangażowania, pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej, ma działanie także terapeutyczne.
Wszystko to można przenieść na nasze czworonogi. Najlepszym przykładem jest sytuacja w której pies się czegoś wystraszy - w momencie pojawia się u boku właściciela usiłując zdobyć choć cień zainteresowania, nie raz same wpychają się pod rękę żeby je pogłaskać ... Dotyk, kontakt fizyczny ma spory wpływ na kształtowanie więzi z psem. Dla potwierdzenia tej tezy wystarczy przez moment zastanowić się z kim pies w domu spędza najwięcej czasu :
W większości wypadków będzie to odpowiedź druga. Ale zawsze zdarzają się wyjątki. Niektóre psy nie lubią kontaktu fizycznego i unikają pieszczot od bliskich, a od obcych w ogóle nie tolerują. To sprawa indywidualna.
Dotyk ma także wpływ na zachowanie czworonoga. Nierzadko głaszcząc psa nie zastanawiamy się nad formą, która nieraz może wywołać odwrotne skutki od zamierzonych.
Dlatego wybierając formę pieszczot zależnie od sytuacji warto zwrócić uwagę na natężenie bodźców, są dwie zasadnicze różnice :
Dwa sposoby, dwie różnice, a tak często zapominamy o tym, bądź w ogóle nie zwracamy uwagi na sposób oferowanych pieszczot. Efekt błędnie stosowanego dotyku łatwo można dostrzec w gabinecie weterynaryjnym. Otóż biorąc pod uwagę fakt, że dla psa wizyta w lecznicy na ogół jest stresująca, ich właściciele się denerwują także, przez co pies dwa razy mocniej odczuwa emocje.
Podczas oględzin często właściciele usiłują uspokoić swoje czworonogi głaskaniem , które wygląda jak? nie raz i nie dwa jest to energiczne, mocne głaskanie. Jaki jest efekt? pies nie jest w stanie się wyciszyć kiedy jest bombardowany nie dość, że silnymi emocjami to jeszcze mocnymi bodźcami fizycznymi. W związku z tym, jeżeli chcemy uspokoić swojego psa, dostarczajmy mu delikatnego , rytmicznego dotyku.
Od niedawna można spotkać się z masażem TTouch, który ma działanie relaksujące. Tellington Touch polega na delikatnym zataczaniu co raz to większych okręgów. Ta forma masażu jest powszechnie stosowana u koni, ale od niedawna znalazł zastosowanie także u psów. Masaż relaksujący może wykonywać każdy w swoim domu, wystarczy poświęcić kilka minut na delikatne głaskanie, ciągłym ruchem. Natomiast jeżeli chodzi o masaż leczniczy zdecydowanie powinno się z tym udać do specjalisty. Profesjonalna rehabilitacja jest doskonałą pomocą w problemach neurologicznych , ortopedycznych , po urazach. Współpraca weterynarza z fizykoterapeutą z pewnością da wspaniałe rezultaty z powrocie do zdrowia chorego czworonoga.
Autor: Evela
www.medwet.pl