Złe momenty na adopcję psa

Adoptowanie psa to piękny i potrzebny gest. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, z jak wielką odpowiedzialnością się to wiąże. Psy ze schroniska mają zupełnie inne potrzeby niż te z hodowli, przynajmniej na początku. Dlatego można wyróżnić kilka naprawdę złych momentów na adopcję psa. Omawiamy je w naszym poradniku.

Przeprowadzka

Jeśli w najbliższym czasie planujecie przeprowadzkę, to absolutnie nie bierzcie sobie jeszcze na głowę psa. Nie dość, że w domu i tak jest dość zamieszania, to jeszcze sam zwierzak może się czuć bardzo źle w warunkach chaosu. Dla psów ze schroniska kluczowy jest etap adaptacji w nowym środowisku, kiedy to trzeba mu zapewnić spokój i sporo uwagi.

Zmiana pracy

W tym przypadku problemem z pewnością będzie to, że nowy właściciel nie będzie w stanie poświęcić psu dużej ilości czasu. Zmiana pracy jest stresująca, co przekłada się na życie całej rodziny i na pewno udzieli się również psu. Z adopcją lepiej jest zatem poczekać do momentu ustabilizowania się sytuacji zawodowej.

Długi urlop

Osoby planujące dłuższy urlop paradoksalnie nie powinny adoptować psa na samym jego początku. Dlaczego? Ponieważ pupil będzie mieć zaburzony obraz funkcjonowania rodziny. Nauczy się, że ktoś z domowników zawsze jest przy nim, a to przecież tylko etap przejściowy. Później niestety może pojawić się problem z samodzielnym zostawaniem psa w domu pod nieobecność pozostałych członków rodziny.

Wyjazd na wakacje

Co prawda wspólne wakacje z psem mogą być bardzo udane, ale jednak w przypadku świeżej adopcji odradzamy zabieranie pupila na długi urlop, zwłaszcza za granicę. Tym bardziej nie należy nawet rozważać oddania go pod opiekę kogoś z rodziny. To byłaby dodatkowa, zupełnie niepotrzebna trauma dla psa. Z adopcją można się wstrzymać do momentu powrotu z wakacji.

Remont

Remont mieszkania czy domu oznacza jedno: chaos. Do tego dochodzą jeszcze nerwy i brak czasu na cokolwiek. Nie są to optymalne warunki dla psa, tym bardziej adoptowanego. Jeśli więc planujesz remont, to z adopcją poczekaj do jego zakończenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie