Zanim zostawisz psa u znajomych

Pomoc znajomych może być nieoceniona dla posiadaczy psa, którzy np. wybierają się na wakacje i nie mogą zabrać ze sobą pupila. Jeśli znajomi są na tyle uczynni, że proponują zaopiekowanie się czworonogiem pod nieobecność jego właścicieli, to oczywiście warto z takiej opcji skorzystać – jest lepsza w porównaniu z zostawieniem pupila u kogoś obcego, np. w hotelu dla zwierząt. Zanim jednak to nastąpi trzeba zadbać o kilka kwestii, które opisujemy w naszym poradniku.

Wizyta zapoznawcza

Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której ktoś zostawia psa pod opieką znajomych, z którymi zwierzę nigdy nie miało kontaktu. Jeśli masz taki plan, to musisz zacząć właśnie od wizyty zapoznawczej. Co ważne, powinna ona trwać na tyle długo, aby pies zdążył poznać Twoich znajomych i ich zaakceptować. Warto zorganizować wspólną zabawę, a już szczególnie wtedy, gdy znajomi sami mają psa – trzeba się upewnić, że zwierzaki są w stanie się ze sobą dogadać.

Trening zostawania u znajomych

To kolejny, już znacznie trudniejszy dla psa etap. Gdy masz pewność, że pupil polubił znajomych, chętnie się z nimi bawi, a nawet przyjmuje od nich drobne smakołyki, to warto zostawić go u nich na kilka godzin samego. Będzie to dobry trening samodzielności. Poproś znajomych, aby obserwowali reakcję psa – czy jest smutny, zdezorientowany, a może wyraźnie przestraszony? To da Ci pogląd na cała sytuację i pozwolić zdecydować, czy pies jest już gotowy, aby zostawić go na kilka dni samego w obcym domu.

Przekaż znajomym wszystkie istotne informacje na temat opieki nad psem

Gdy ustalicie już, że pies rzeczywiście zostanie pod opieką znajomych, to przygotuj dla nich szczegółową listę ze wszystkimi potrzebnymi wskazówkami. Nie powinny one dotyczyć tylko kwestii jedzenia, ale także np. pielęgnacji psa czy jego rytmu dobowego (godziny wyjść na spacery, długość spacerów, preferowane formy aktywności etc.).

Pamiątki z domu

Bez tego ani rusz, szczególnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z psem o dużej wrażliwości, nieprzyzwyczajonym do długiej rozłąki z właścicielami. Warto przekazać znajomym różne przedmioty, które będą przypominać pupilowi dom i dawać poczucie bezpieczeństwa. Niech to będzie legowisko, ulubiona zabawka, a może nawet prywatne rzeczy pana, jak koszulka, skarpetki, buty etc.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie