Chyba wszyscy przyszli rodzice posiadający psa martwią się, jak pupil zareaguje na pojawienie się w domu nowej istoty. W większości przypadków są to obawy kompletnie nieuzasadnione, jednak lepiej dmuchać na zimne i zadbać o prawidłowe przygotowanie psa do kompletnie obcej dla niego sytuacji. Przygotowaliśmy poradnik, w którym wskazujemy 5 znakomitych sposobów na zminimalizowanie ryzyka, że pojawienie się dziecka w domu będzie dla psa totalnym szokiem.
- Zabierz psa na spacer z wózkiem – wózek jest niezbędnym elementem dziecięcej wyprawki, dlatego prawie zawsze pojawia się on w domu na co najmniej kilka tygodni przed przyjściem malucha na świat. Pamiętajmy, że psy bardzo różnie reagują na wszelkie przedmioty posiadające kółka, a więc rowery, rolki, deskorolki i właśnie wózki. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki podczas pierwszego spaceru z „pasażerem” dobrze będzie poćwiczyć na sucho i zabrać psa na spacer z pustym wózkiem, stanowczo reagując na wszelkie przejawy nieposłuszeństwa ze strony pupila.
- Przyzwyczaj psa do samotności – jeśli pies nie odstępuje domowników na krok, jest w Was bezgranicznie zakochany i chce Wam towarzyszyć w każdej sytuacji, to czas najwyższy go od tego odzwyczaić. W przeciwnym razie zwierzę będzie obarczać winą za swoje „nieszczęście” malucha, co może się skończyć nawet przejawami agresji. Zacznij od małych kroków. Jednego dnia przez 15 minut nie zwracaj uwagi na psa – nie możesz na niego nawet spojrzeć. W zamian daj mu jakąś zabawkę czy kość. Stopniowo wydłużaj czas „oziębłości”, co pozwoli psu zrozumieć, że domownicy potrzebują odrobiny swobody.
- Bezwzględna nauka chodzenia na smyczy – jeśli Wasz pies z jakiegoś powodu nie opanował jeszcze sztuki chodzenia na luźnej smyczy, to czas najwyższy zintensyfikować trening. Chodzi o to, aby podczas spaceru z dzieckiem pupil zachowywał się spokojnie i np. nie szarpnął smyczy powodując zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka.
- Oswój psa z obecnością dzieci – świetnym sposobem jest pójście na spacer w okolicę, gdzie bawią się dzieci. Jeśli macie „dzieciatych” znajomych, to poproście ich o możliwość zorganizowania spotkania pupila z ich pociechą. Będzie to bezcenny trening i świetna metoda na zaspokojenie psiej ciekawości lub pokonanie strachu przed nieznanym.
- Stopniowe przejmowanie opieki nad psem przez mężczyznę – jeśli pies należy przede wszystkim do „pańci”, to przed narodzinami dziecka trzeba mu uświadomić, że w domu jest jeszcze taki pan, z którym przyjdzie mu się bliżej zaprzyjaźnić. Kobieta po porodzie na pewno nie będzie mogła wyjść na spacer z pupilem i to przez dobrych kilka tygodni. Warto wcześniej zadbać o to, aby pies nie czuł się odtrącony – mogłoby to wywołać u niego agresję wobec dziecka, czyli „sprawcy” jego męki.
Nie pomiń żadnego kroku! Kompleksowe przygotowanie psa do narodzin dziecka jest bardzo ważne, nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla wszystkich domowników. Poświęćcie na to trochę czasu, co na pewno się opłaci.