Zanim pójdziesz z psem do szkoły

Szkoły dla psów to bardzo popularne miejsca, do których zapisują się odpowiedzialni właściciele chcący nauczyć swoich pupilów podstaw posłuszeństwa. W Polsce nie brakuje polecanych szkół, jednak zanim pójdziesz z psem na pierwsze zajęcia, to zastanów się nad kilkoma ważnymi kwestiami. O czym trzeba pamiętać? Sprawdź to w naszym poradniku.

Regularność

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że chodzenie do szkółki z psem od czasu do czasu, jak pasuje właścicielowi, mija się z celem. Harmonogram zajęć jest ustalany z góry, szkoła wyznacza pełen semestr czy nawet rok uczestniczenia w szkoleniu, do czego trzeba się dopasować. Jeśli będziesz opuszczać zajęcia, to efekty przyjdą znacznie później.

Nie oczekuj natychmiastowych efektów

Wielu właścicieli psów spodziewa się, po 2-3 wizytach w szkółce pies stanie się wzorem grzeczności i posłuszeństwa. Nic z tego. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji czworonoga oraz cech jego charakteru. Są psy, które momentalnie robią postępy, ale i takie, którym trzeba dać znacznie więcej czasu.

Zaakceptuj metody szkoleniowca

Wybierając szkołę dla psa zwróć uwagę na stosowane w niej metody szkolenia. Postaw na taką, której program Ci odpowiada – są np. szkoły stosujące metody pozytywne, jak i te, w których wykorzystuje się podstawy szkolenia policyjnego.

Niezbędna jest praca w domu

Nie ma mowy o tym, aby pies nauczył się posłuszeństwa tylko dzięki zajęciom w szkółce. Każdy szkoleniowiec na samym początku zaznaczy, że właściciele muszą poświęcić czas również na osobistą pracę z pupilem w domu. Jeśli nie masz aktualnie na to czasu, to dobrze się zastanów, czy aby na pewno jest to odpowiedni moment na zapisanie się z psem do szkoły.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie