Wybieramy gryzak dla psa. Na co zwrócić uwagę?

Gryzak to jedna z tych zabawek, która powinna się znaleźć w domu każdego właściciela psa. Ten prosty przedmiot jest bardzo lubiany praktycznie przez wszystkie czworonogi. Dzięki gryzakowi pies może się „wyżyć”, zaspokoić swoją naturalną potrzebę gryzienia, a także czyścić zęby i dziąsła oraz wzmacniać gryz. Kreatywne gryzaki, do których można włożyć karmę czy inny smakołyk, świetnie rozwijają też inteligencję pupila. Pytanie tylko: jaki gryzka dla psa kupić? W tym artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Wielkość gryzaka

Rozmiar zabawki powinien być głównym kryterium wyboru. Zbyt duży gryzak na pewno nie zapewni pupilowi rozrywki, bo po prostu nie zmieści się w jego paszczy. Zbyt mały natomiast niesie ze sobą ryzyko zadławienia.

Możesz kierować się wytycznymi producenta – markowe gryzaki zawsze są opatrzone informacją o przeznaczeniu dla psów z konkretnej kategorii wagowej. Niektórzy producenci podają wręcz rasy, dla których ich gryzaki są najodpowiedniejsze. Radą zawsze służy też sprzedawca w sklepie zoologicznym. Najlepiej jednak kieruj się własnym rozumem i nie wybieraj np. małej piłeczki dla owczarka niemieckiego.

Materiał, z jakiego został wykonany gryzak

Najpopularniejsze są gryzaki gumowe i plastikowe. Trudno się temu dziwić – taka zabawka jest dość wytrzymała, dzięki czemu będzie służyć psu przez dłuższy czas. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem zapoznać się ze składem produktu. Jeśli znajdziesz w nim jakieś dodatki chemiczne, np. sztuczne barwniki, lepiej zrezygnuj z sięgnięcia po portfel. Takie substancje mogą uczulać czy wywoływać wymioty.

Bardzo ważna jest jakość wykonania gryzaka. Zakup najtańszej zabawki mija się z celem, bo pies na pewno szybko ją zniszczy. Co gorsza, fragmenty gryzaka mogą zostać połknięte przez zwierzę. Lepiej więc nie ryzykować, wydać nieco więcej, ale na coś porządnego.

Gryzaki naturalne

To ciekawa opcja dla właścicieli, którzy chcą mieć pewność, że pupil nie ma kontaktu z chemią. Naturalne gryzaki, czyli np. świńskie uszy, wędzone kości, poroża czy suszona szynka, to prawdziwie psie przysmaki, zapewniające zwierzakowi wiele godzin przyjemnego żucia. Minusem jest jednak specyficzny zapach i fakt, że takiego gryzaka praktycznie nie da się umyć. Dlatego już po kilku dniach, jeśli pies go nie zje, powinien zostać wyrzucony – zbierają się na nim bakterie.

Odpowiednio dobrany gryzak jest świetną zabawką dla psa i na pewno warto w to zainwestować. Pamiętaj jednak, że nawet najfajniejsza zabawka nie zastąpi pupilowi czasu spędzonego z właścicielem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.