Wizyta z psem u znajomych psiarzy. Jak nie narobić sobie kłopotów?

Właściciele psów prędzej czy później stają przed problemem, jakim niewątpliwie jest złożenie wizyty u znajomych, którzy także mają czworonoga. Jeśli sytuacja wymusza zabranie psa ze sobą, to trzeba mieć świadomość, że mogą z tego wyniknąć różne kłopoty. Psy niekoniecznie się polubią, dlatego należy zachować daleko idącą ostrożność w oswajaniu ich ze sobą. O czym koniecznie musisz pamiętać? Kilka praktycznych rad wymieniamy w naszym artykule.

Wcześniejsza wizyta zapoznawcza

Bardzo dobrym pomysłem na zminimalizowanie ryzyka otwartego konfliktu będzie wcześniejsze zapoznanie psów ze sobą. Być może uda Ci się umówić ze znajomymi na wspólny spacer. Na neutralnym gruncie psy szybciej złapią dobry kontakt (o ile w ogóle będzie to możliwe – nigdy nie ma pewności).

Takie zapoznanie sprawi, że czworonogi nie będą już dla siebie kompletnie obce. Będzie to szczególnie cenne dla Twojego pupila, który przecież ma wkroczyć na teren innego osobnika.

Porozmawiaj ze znajomymi

Jeśli z jakichś powodów nie możecie wybrać się na wspólny spacer, to zdecydowanie zalecamy wcześniejsze przeprowadzenie wywiadu ze znajomymi. Powinni oni szczerze określić, czy ich pupil jest towarzyski i akceptuje inne psy. Jeśli jest to osobnik zaborczy, a nawet wykazujący agresję, poważnie przemyśl, czy w ogóle jest sens zabierać pupila ze sobą.

W ostateczności możesz poprosić znajomych, by na czas Twojej wizyty z psem zamknęli swojego czworonoga w osobnym pomieszczeniu. Jest to metoda drastyczna, ale przynajmniej gwarantująca obu psom 100% bezpieczeństwo.

Zapoznanie w mieszkaniu

Znajomi gwarantują, że ich pies jest towarzyski i nie będzie sprawiać problemów? W takim razie warto zaryzykować. Pamiętaj jednak, że to Ty w pełni odpowiadasz za bezpieczeństwo i komfort swojego pupila. Dlatego nie wkraczaj z nim do mieszkania znajomych, jakbyś wchodził do siebie.

Przede wszystkim trzymaj psa na smyczy i o to samo poproś znajomych. Przez jakiś czas pozwólcie psom się poznawać, wciąż bacznie obserwując ich zachowanie. Jeśli którykolwiek z psów zacznie wykazywać oznaki agresji czy zniecierpliwienia, przerwijcie im i absolutnie nie zamykajcie ich razem w jednym  pomieszczeniu.

Rada

Psy z pewnością będą potrzebować trochę czasu, by się wzajemnie zaakceptować. Bardzo dobrym pomysłem będzie nagradzanie każdej oznaki przyjaźni (byle po równo!).

Oczywiście dokładnie takie same zasady będą obowiązywać w sytuacji, gdy to do Ciebie mają przyjść znajomi z psem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.