Widzisz, jak pies atakuje innego człowieka – co robić?

Nikomu nie życzymy, aby znalazł się w takiej sytuacji, natomiast nie można tego całkowicie wykluczyć. Spacerując ulicami miasta czy polnymi drogami na wsi możemy się natknąć na bardzo nieprzyjemny widok psa atakującego innego człowieka. Na pewno nie wolno udawać, że nic się nie dzieje. Tej osobie trzeba pomóc, dbając przy tym o własne bezpieczeństwo. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Najpierw zadzwoń po odpowiednie służby

Nie podejmuj żadnych kroków, zanim nie upewnisz się, że lada chwila nadejdzie pomoc. Widząc człowieka zaatakowanego przez psa, zakrwawionego i wyraźnie niepotrafiącego się obronić, od razu zadzwoń pod numer alarmowy 112. Podaj dokładną lokalizację – na miejsce zostanie wysłany patrol policji, prawdopodobnie powiadomiony zostanie również patrol lokalnej grupy animalsów czy schroniska dla zwierząt.

Chwyć coś, czym możesz się obronić przed psem

Poszukaj wokół siebie jakiejś grubej i twardej gałęzi, kija, metalowego pręta, nawet butelki. Przyda Ci się cokolwiek, czym możesz się odizolować od psa i przytrzymać go na dystans – w ostateczności może to być torebka czy plecak.

Zabezpiecz ręce i szyję

Zanim podejmiesz interwencję, to najpierw zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że pies może błyskawicznie zmienić obiekt zainteresowania i zaatakować Ciebie – zwłaszcza, gdy ewidentnie jest w amoku i ulega instynktowi. Jeśli masz szalik, to owiń nim dłonie i przedramiona. Szyję zabezpiecz kurtką, bluzą, swetrem etc. Są to części ciała, które z pewnością spróbuje zaatakować oszalały pies.

Spróbuj wystraszyć i odgonić psa

Przede wszystkim unikaj konfrontacji. Nie atakuj zwierzęcia, nie próbuj go unieruchomić czy zrobić mu krzywdy. Twoja interwencja powinna skupiać się na odstraszeniu zwierzęcia i zmuszeniu go od ucieczki. Zacznij krzyczeć, na całe gardło, uderzać kijem o butelkę czy puszkę, udawać, że wołasz inne psy, skakać, rzucać kamieniami w kierunku zwierzęcia itd.

Gdy pies znacząco się oddali, podejdź do rannego człowieka i udziel mu pierwszej pomocy, czekając na przyjazd służb.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie