Ulubione rasy psów Polaków – czym się kierujemy?

Miłość do psów nie jest w żaden sposób ograniczona terytorialnie czy narodowościowo. W każdym kraju na świecie są psy, które mają troskliwych właścicieli. Różnice zaczynają się jednak na poziomie wyboru rasy. Poszczególne narody mają różne preferencje w tym względzie. Jak to wygląda w naszym kraju? Sprawdzamy, jakie są ulubione rasy psów Polaków.

Byle mały i spokojny

Rozmiar psa jest najważniejszym kryterium wyboru dla Polaków. Wolimy małe zwierzaki, które spokojnie mogą żyć w mieszkaniu, są łatwe w transporcie i niedrogie w utrzymaniu. Nie bez znaczenia jest także to, że mały pies nie jest aż tak uciążliwy dla sąsiadów – no i łatwiej po nim posprzątać na spacerze.

Drugim istotnym kryterium jest usposobienie psa. Zdecydowanie wolimy rasy łagodne, rodzinne, nadające się do kontaktów z dziećmi, przyjaźnie usposobione. Jak pokazuje życie – zbyt często oceniamy książkę po okładce. Z tego powodu wieloletnim królem polskich domów był jamnik, który niekoniecznie spełnia wszystkie wymienione kryteria.

Rasowy czy kundelek?

Tutaj nie mamy wątpliwości i zdecydowanie częściej decydujemy się na posiadanie psa rasowego – a przynajmniej tak nam się wydaje. Niestety, Polacy wciąż chętnie korzystają z usług pseudohodowców, kupując psy na giełdach samochodowych i aukcjach internetowych. Z wyglądu pies przypomina swoją rasę, ale tak naprawdę nic nie wiadomo na jego temat. To duże ryzyko.

Na szczęście coraz więcej osób świadomie wybiera legalne hodowle. Zakup psa w takim miejscu wiąże się z większym wydatkiem, ale mniejszym ryzykiem. Wpływ na to niewątpliwie ma wzrost popularności niektórych rzadkich ras (jak szpic miniaturowy), które są dostępne niemal wyłącznie w hodowlach.

Kundelki pojawiają się w naszych domach coraz rzadziej. Co ciekawe podobna sytuacja ma miejsce w schroniskach, gdzie kundelki zaczynają zastępować psy rasowe lub w typie rasowym. Na adopcję decydują się przede wszystkim ludzie starsi, których nie stać na zakup psa oraz osoby o wysokim poziomie empatii, często mające już w przeszłości psa ze schroniska.

Najpopularniejsze rasy

Ten ranking co kilka lat diametralnie się zmienia, ponieważ Polacy, podobnie jak inne narody, podążają za modami. Jednak pewne rasy od wielu lat cieszą się naszą szczególną sympatią. Oto one:

  • Owczarek niemiecki
  • Berneński pies pasterski
  • Jamnik
  • York
  • West Highland white terrier
  • Labrador
  • Golden retriever
  • Beagle

Jak widać szczególnie cenimy sobie psy inteligentne, przyjaźnie usposobione, oddane właścicielowi i zrównoważone. Ważne jest także to, aby pies był łatwy w utrzymaniu – stąd obecność w zestawieniu przedstawicieli ras małych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie