Twój pies boi się fajerwerków i petard? Tego NIE POWINIENEŚ robić

Przełom grudnia i stycznia to traumatyczny czas dla większości zwierząt domowych. Szczególnie psy są bardzo wyczulone na huk petard i rozbłyski fajerwerków, co u nawet z natury odważnych pupilów wywołuje ogromny stres. Co roku w okresie świąteczno-sylwestrowym wraca więc temat tego, jak pomóc psom przetrwać huczne witanie nowego roku. Takie porady znajdziesz również na naszym portalu. Tym razem jednak przypomnimy Ci, czego zdecydowanie nie należy robić, by ulżyć psu.

Pocieszać

Pocieszanie psa, który jest przerażony hukiem petard i fajerwerków, to zły pomysł. Choć z pewnością będzie Cię kusić, by wziąć pupila na kolana, przytulić go i zapewniać, że wszystko jest w porządku, to postaraj się z tym walczyć. Psy kalkulują zerojedynkowo i wychodzą z założenia, że skoro pan lub pani okazują im tyle miłości, to najwyraźniej warto się bać. Tym samym trauma jeszcze się pogłębi i może się stać psim nawykiem, uaktywniając się nie tylko w czasie sylwestra.

Zamykać w łazience na całą noc

Jest to bardzo popularny sposób, którego jednak nie polecamy. Owszem, w czasie największej nawałnicy fajerwerków, czyli o północy, warto odseparować psa od źródła hałasu. Łazienka nadaje się do tego idealnie, ponieważ z reguły nie ma w niej okna. Nie może być jednak tak, że zamkniesz psa na całą noc w łazience i np. pójdziesz imprezować do sąsiadów. Samotność i dezorientacja spotęgują stres u pupila.

Podawać tabletek na uspokojenie dla ludzi

Kwestia środków uspokajających budzi ogromne kontrowersje w środowisku psich behawiorystów. Faktem jest, że jeśli Twój pies jest wyjątkowo lękliwy i boi się nie tylko huku fajerwerków, ale też  np. dźwięku przejeżdżające śmieciarki, to farmakologia może być jedynym skutecznym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że nie możesz podjąć decyzji o podaniu psu jakiegoś środka na własną rękę. Musisz skonsultować to z weterynarzem.

Ważne

Zwracamy również uwagę na to, że farmakologia może wywołać niepożądane skutki uboczne, np. wymioty, bezsenność czy brak apetytu.

Wychodzić na spacer bez smyczy

Dotyczy to całego okresu świąteczno-noworocznego, bo wiemy, że w Polsce nie respektuje się zakazu używania fajerwerków poza sylwestrem i Nowym Rokiem. Dla bezpieczeństwa psa zabieraj go na spacery wyłącznie na smyczy. W samą noc sylwestrową zaplanuj ostatni spacer tak, aby nie musieć wychodzić z pupilem w czasie zbliżającej się kanonady.

Jeśli natomiast pies mieszka na dworze, koniecznie sprawdź szczelność ogrodzenia (przerażony zwierzak jest w stanie uciec z posesji nawet biorąc susa przez płot).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie