Spacer po lesie z psem – proste zasady, które musi znać każdy właściciel

Las to ulubione miejsce spacerów z psem wielu właścicieli. Duża przestrzeń, cisza, spokój, piękny zapach, a przy tym mnóstwo atrakcji dla czworonoga – wyjście do lasu bez wątpienia jest bardzo atrakcyjne i dla psa, i dla jego pana/pani. Należy natomiast pamiętać, że spacer po lesie z psem musi odbywać się zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami, które omawiamy w naszym poradniku.

Nie spuszczaj psa ze smyczy

Mnóstwo osób nie respektuje tej zasady, tymczasem spuszczanie psa ze smyczy w lesie jest skrajnie ryzykowne. Nigdy nie wiadomo, czy pupil nie pobiegnie za zwierzyną, czy nie natrafi na innego psa, czy nie przestraszy spacerowiczów itd. W lesie najlepiej jest trzymać psa na smyczy lub długiej lince – ważne, aby nigdy nie tracić go z pola widzenia.

Sprzątaj po swoim psie

Aż wstyd, że musimy o tym przypominać. Faktem jest natomiast, że mnóstwo osób traktuje las, niczym publiczny wychodek dla psów i z góry zakłada, że skoro jest to przestrzeń „niczyja”, to nie ma potrzeby sprzątania psich odchodów. Nic z tych rzeczy!

Idąc na spacer po lesie z psem zawsze miej przy sobie torebki foliowe na nieczystości. Nikt nie lubi nadziać się na taką niespodziankę, tym bardziej warto sprzątać po swoim pupilu.

Nie pozwalaj psu na zjadanie różnych znalezionych rzeczy

W lesie jest mnóstwo interesujących dla psa zapachów i smaków, dlatego nie dziwi, że czworonogi mają tendencję do zjadania różnych znalezionych rzeczy – na przykład odchodów zwierząt leśnych, resztek jedzenia, grzybów itd. Rolą właściciela jest niedopuszczanie do tego.

Pilnuj, aby Twój pies nie brał niczego do pyska, ewentualnie odciągając jego uwagę od atrakcyjnego znaleziska smakołykami z kieszeni.

Zwierzyna na widoku? Oddal się z psem w przeciwnym kierunku

Gdy podczas spaceru zauważysz zwierzynę leśną, na przykład sarnę, to bez wahania oddal się z czworonogiem, trzymając go krótko i mocno na smyczy. Płoszenie zwierzyny jest zabronione, a nigdy też nie ma pewności, czy pies, kierowany instynktem, nie puści się za nią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie