Lubisz spacerować z psem? Twoja odpowiedź pewnie brzmi: „Tak, ale nie zawsze.” No właśnie. Każdy właściciel spotkał się z sytuacją, w której spacer z pupilem nie był przyjemnością, ale przykrym obowiązkiem. Nie chodzi tutaj wcale o niesprzyjającą pogodę. Celem właściciela powinno być to, by spacerowanie z psem sprawiało przyjemność obu stronom tej relacji. Jak do tego doprowadzić? Oto kilka podstawowych zasad.
Jedną z najbardziej stresujących sytuacji, do jakich może dojść podczas spaceru, jest agresywne czy wariackie zachowanie psa. To zawsze efekt błędu popełnionego przez właściciela. Mowa oczywiście o niedostatecznej socjalizacji. Jeśli pupil nie przeszedł podstawowego szkolenia, nie potrafi grzecznie chodzić na smyczy, nie zna innych zwierząt, jest agresywny w stosunku do ludzi, do każdy spacer będzie traumatycznym przeżyciem.
Musisz zatem zacząć od tego, by Twój pies podczas spaceru nie szukał sobie kolejnych wrogów czy zagrożeń. Idź z nim na szkolenie, zapoznaj go z innymi psami, przedstaw sąsiadom, udowodnij mu, że przy Tobie nie ma się czego bać. To pierwszy krok do zawsze udanych spacerów.
Jeśli nie idziesz, ale biegniesz z psem na spacer, w dodatku wyłącznie z myślą o tym, by zwierzak załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, to nie dziw się, że nie masz z tego żadnej przyjemności. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji. Masz ciężki dzień i musisz zostać po godzinach? Zaangażuj innego członka rodziny w wyprowadzenie pupila na spacer – Ty zrób to dopiero wtedy, gdy ochłoniesz.
Godziny spacerów planuj w taki sposób, aby móc się w tym czasie zrelaksować i nigdzie nie spieszyć. Wstań pół godziny wcześniej – dzięki temu nie będziesz poganiać psa (jemu godzina wyjścia nie robi większej różnicy). Najdłuższe spacery organizuj wtedy, gdy nie masz już na głowie żadnych pilnych obowiązków, czyli wieczorami i w weekendy.
Brakuje Ci kondycji? Nie musisz udowadniać wszystkim dookoła, że jest inaczej. Jeśli nie masz siły, by pójść z psem na 10-kilometrowy spacer, to po prostu odpuść. Udaj się z nim na polanę czy do lasu, czyli w miejsce, w którym zwierzak będzie mógł się do woli wybiegać np. aportując piłeczkę.
Rodzaj aktywności, długość i intensywność spacerów zawsze dopasowuj do swojej kondycji i samopoczucia. Nie zmuszaj się do czegoś, na co nie masz ochoty. Pies wyczuje Twoją frustrację i też nie będzie mieć z takiego spaceru satysfakcji.