Racjonalne argumenty przemawiające za tym, aby NIE mieć psa

 

Zwykle jest tak, że gdy pojawia się pomysł przygarnięcia lub kupienia psa, rozważamy wszystkie argumenty – ale jednocześnie skupiamy się na tych pozytywnych. Chcemy w ten sposób uzasadnić przed sobą, że faktycznie jesteśmy przygotowani do tego, aby zostać właścicielami żywej istoty. Pamiętajmy natomiast, że pies – jakkolwiek na to nie patrzeć – jest prawdopodobnie najbardziej kłopotliwym zwierzęciem domowym. Wymaga stałej opieki, ciągłej uwagi, szkolenia, nie może zostać sam w domu np. na weekend itd. Dlatego tym razem, trochę przekornie, przygotowaliśmy poradnik z argumentami przemawiającymi za tym, aby jednak NIE mieć psa. Przeczytaj do końca i podejmij racjonalną decyzję.

Brak czasu

Tutaj sprawa jest prosta. Jeśli kompletnie nie masz czasu na to, aby zajmować się psem, wziąć z nim udział w szkoleniu, pielęgnować go, regularnie chodzić do weterynarza czy po prostu się z nim bawić, to lepiej na tym etapie sobie odpuść. Posiadanie psa jest ogromnym obowiązkiem i w pewnym sensie także poświęceniem. Osoby, które już teraz mają problem, aby np. znaleźć czas na odpoczynek, w ogóle nie powinny rozważać posiadania czworonoga.

Częste wyjazdy

Pies nie jest dobrym zwierzęciem dla osób często podróżujących, uwielbiających spędzanie 2-3 tygodniowych wakacji w tropikach i co najmniej tygodniowych ferii w Alpach. Dla zwierzaka taka rozłąka jest bardzo trudna, a przecież wiadomo, że nie zawsze możemy zabrać go ze sobą. W takim układzie posiadania psa będzie tylko problemem i przyczyną licznych wyrzutów sumienia.

Zamiłowanie do porządku

Zdecydowanie odradzamy posiadanie psa komuś, kto nie może znieść widoku pyłku na podłodze, nie wspominając już o kilogramach piasku, błocie czy oczywiście sierści. Nie ma tutaj znaczenia, jak bardzo dbamy o czystość czworonoga. Po spacerze w deszczu podłoga w mieszkaniu czy w domu zawsze będzie brudna. Taki związek może więc powodować silny dyskomfort psychiczny u osób o pedantycznym usposobieniu.

Nieakceptowanie chaosu

Pies to chaos – a już na pewno, gdy mówimy o młodym osobniku. Wszędzie go pełno, chce być zawsze blisko swoich właścicieli, regularnie coś psuje i niszczy. Trzeba to zaakceptować, albo po prostu odpuścić sobie posiadanie czworonoga.

Brak pieniędzy

Bardzo ważna kwestia, z której wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy. Posiadanie psa kosztuje, w przypadku niektórych ras naprawdę niemało. Trzeba zapewnić pupilowi dobrej jakości karmę, regularnie odwiedzać z nim gabinet weterynaryjny, dodatkowo należy się liczyć z tym, że zwierzak będzie chorować, a leczenie bywa niezwykle kosztowne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie