Psy-profesjonaliści, czyli 5 zawodów, w których idealnie sprawdzają się czworonogi

Psy od zawsze służyły człowiekowi i były wykorzystywane do ciężkiej pracy. Choć dziś są głównie naszymi towarzyszami, to nadal można je spotkać przy wykonywaniu różnych zadań. Psie talenty bardzo przydają się służbom, ale też hodowcą i ludziom z różnymi schorzeniami. Wymieniamy 5 najczęstszych profesji, w których wykorzystywane są psy.

  1. Policja – policja korzysta dziś z supernowoczesnego sprzętu, ale nadal nie może całkowicie obejść się bez najlepszych funkcjonariuszy, czyli psów. Czworonogi są wykorzystywane głównie do patrolowania ulic i zabezpieczania imprez masowych. Czasami biorą udział w obławach. Psy policyjne są specjalnie szkolone i skrupulatnie selekcjonowane. W służbie najlepiej sprawdzają się owczarki niemieckie, które są nie tylko inteligentne, ale także posłuszne i w razie potrzeby potrafią być agresywne.
  2. Straż graniczna – ta służba w najbliższej przyszłości na pewno nie obejdzie się bez psów. Czworonogi są wykorzystywane nie tylko do patrolowania lotnisk i przejść granicznych, ale przede wszystkim do wykrywania narkotyków i innych zakazanych materiałów, w tym wybuchowych. Specjalnie wyszkolony pies potrafi wykryć narkotyki schowane w najbardziej wymyślnym miejscu i wielokrotnie owinięte folią. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli Bloodhoundy, które cieszą się najdokładniejszym węchem spośród wszystkich ras psów.
  3. Ratownictwo wodne i górskie – psy bywają niezastąpione w akcjach ratunkowych, na co dowody co jakiś czas docierają do nas za pośrednictwem mediów. Gdy tylko dojdzie do trzęsienia ziemi czy katastrofy budowlanej, na miejsce zawsze w pierwszej kolejności ruszają ratownicy z psami. W tej roli najlepiej sprawdzają się labradory i border collie. Jeśli chodzi o ratownictwo wodne, to niezastąpione są oczywiście nowofundlandy.
  4. Asystent osoby niepełnosprawnej – to bardzo odpowiedzialna rola, a psy wykonujące ten zawód przechodzą długie i żmudne szkolenie. Wszystko po to, aby osoba niepełnosprawna miała pewność, że pupil jej nigdy nie zawiedzie. Jako asystenci niepełnosprawnych najczęściej pracują labradory i berneńskie psy pasterskie, które charakteryzują się dużą empatią, cierpliwością oraz siłą niezbędną do ciągnięcia wózka inwalidzkiego.
  5. Psi terapeuci – dogoterapia przynosi bardzo dobre efekty, dlatego jest powszechnie wykorzystywana w rehabilitacji dzieci i dorosłych, szczególnie osób starszych. Towarzystwo psa pomaga w leczeniu chorób psychicznych, różnych stopni upośledzenia umysłowego oraz chorób Parkinsona i Alzheimera. Co ciekawe w roli psich terapeutów najczęściej są wykorzystywane kundelki, które wyróżniają się cierpliwością i ogromną miłością do ludzi.

Jak widać psy wciąż są niezbędne w wielu profesjach. Człowiek nadal wykorzystuje ich wrodzone predyspozycje, co tylko potwierdza, jak ważna jest rola tych czworonogów w naszym życiu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie