Produkcja psów, czyli co musisz wiedzieć o pseudohodowlach?

Pseudohodowle to nadal bardzo poważny problem, z którym nie mogą sobie poradzić instytucje państwowe, samorządy ani organizacje pomagające zwierzętom. Powodem jest to, że wciąż istnieje duży rynek zbytu na „wyprodukowane psy”. Tak, wyprodukowane, ponieważ pseudohodowcy traktują zwierzęta jak towar, który ma wartość tylko do momentu sprzedaży. Jeśli choćby rozważasz zakup psa z takiego miejsca, to przeczytaj ten tekst. Dowiesz się z niego najważniejszych rzeczy o pseudohodowlach.

Kto może założyć pseudohodowlę?

Praktycznie każdy, bez względu na to, ile ma pieniędzy i czy dysponuje odpowiednimi warunkami. Mnóstwo pseudohodowli działa na przykład w małych mieszkaniach. Pseudohodowca potrzebuje tylko suki i reproduktora, którym może zostać dowolny pies tej samej rasy. Nikt nie sprawdza genetycznej przeszłości zwierzęcia, nie bada go pod kątem chorób dziedzicznych. Liczy się tylko to, aby szybko produkować kolejne szczenięta.

Zobacz, dlaczego jest ci potrzebny GPS dla psa

Ile psów może wyprodukować pseudohodowla?

To już zależy od możliwości fizycznych suki oraz tego, ile psich matek posiada pseudohodowca. Z reguły suki w takich miejscach rodzą do około 8-9 roku życia, a więc bardzo długo – praktycznie non-stop są w ciąży. Łatwo więc policzyć, że jeśli w jednym miocie znajdzie się czworo szczeniąt, to pseudohodowca może ich sprzedać nawet kilkadziesiąt – i to tylko od jednej matki!

Dlaczego psy z pseudohodowli są takie tanie?

Ponieważ pseudohodowca nie ponosi wysokich kosztów produkcji. Nie opłaca składek do stowarzyszenia hodowców, nie inwestuje w badania, opiekę weterynaryjną, specjalistyczne karmy czy nawet reklamę. Jego jedynym atutem jest niska cena psów, co wystarczy, aby interes się kręcił. Suki zwykle są karmione najtańszą karmą z dyskontu lub resztkami z pańskiego stołu.

Gdzie najczęściej można kupić psy z pseudohodowli?

Obecnie najpopularniejszym miejscem oferowania towaru są portale ogłoszeniowe, chociażby OLX. Pseudohodowcę zdradza jedno: bardzo niska cena. Jeśli dalece odbiega ona od cen, jakie podają zarejestrowane hodowle, to już wiadomo, że mamy do czynienia z pseudohodowcą, niezależnie od tego, co napisze w ogłoszeniu. Ponadto wyprodukowane psy można łatwo kupić na giełdach samochodowych i towarowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie