Nie mamy zamiaru oceniać właścicieli, którzy postanowili rozstać się ze swoim pupilem. Życie bywa nieprzewidywalne i czasami zdarzają się sytuacje bez wyjścia. Pół biedy, jeśli właściciel jest na tyle rozgarnięty i empatyczny, że postanawia we własnym zakresie poszukać nowego domu dla psa, a nie porzuca go w schronisku czy – o zgrozo – w lesie. Przygotowaliśmy zestaw porad, z których warto skorzystać, aby jak najszybciej znaleźć nowego pana dla swojego pupila.
Na Facebooku wręcz roi się od wpisów osób, które z różnych przyczyn poszukują nowego domu dla swojego psa. Jest to bardzo dobra metoda, ponieważ ten portal społecznościowy ma ogromny zasięg i ogłoszenie z pewnością prędzej czy później trafi do odpowiedniej osoby. Przygotuj się tylko na bardzo prawdopodobną falę hejtu oraz „dobrych” rad od „życzliwych”.
Zawsze dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z lokalnym schroniskiem, które dysponuje bazą osób zainteresowanych przygarnięciem psa o określonym profilu. Schronisko może pełnić rolę pośrednika lub po prostu udostępnić Ci kontakty do takich potencjalnych nowych właścicieli.
Aby zwiększyć szansę na to, że pies szybko trafi do nowego domu, musisz postawić na skuteczny – jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi w tym kontekście – marketing. Zrób piękną sesję zdjęciową, koniecznie w codziennych sytuacjach. Pokaż na nich, jak pies pięknie bawi się z dziećmi, jaką ma ładną sierść, jak grzecznie leży w oczekiwaniu na posiłek etc. Takie fotografie są znacznie skuteczniejsze niż pozowane, stylizowane zdjęcia.
Bardzo ważny jest również rzetelny, dokładny opis. Niczego nie ukrywaj. Jeśli wiesz, że pies niespecjalnie akceptuje inne zwierzęta, to o tym napisz, aby nie doszło do nieporozumienia i pretensji ze strony nowego właściciela.
Osoby, które zdecydowały się oddać psa, bardzo często są posądzane o bezduszność. Pokaż, że w Twoim przypadku jest zupełnie inaczej. W ogłoszeniu zadeklaruj, że chętnie odwieziesz psa do nowego domu, pokażesz przyszłemu właścicielowi, jak powinien się zajmować Twoim pupilem, poinformuj również o tym, że służysz pomocą przez telefon, gdyby tylko pojawiły się jakieś problemy w przyszłości. Dodatkowo możesz zadeklarować przekazanie nowemu właścicielowi „zestawu startowego”, na który składa się m.in. ulubiona karma psa.