Pies ze schroniska – czy można zmienić mu imię? Podpowiadamy

Przygarnięcie psa ze schroniska jest wspaniałym uczynkiem i nierzadko ratunkiem dla zwierzaka. Nie jest to jednak sytuacja zupełnie pozbawiona wad. Nowy właściciel musi się liczyć z wolnym procesem adaptacji psiaka, powinien brać pod uwagę ewentualne problemy wychowawcze (nigdy do końca nie wiadomo, jaką przeszłość ma za sobą zwierzak). Ciekawym zagadnieniem, które często pojawia się w rozmowach z pracownikami schronisk, jest zmiana imienia psa. Czy warto to zrobić?

Gdy nowemu właścicielowi nie podoba się imię pupila

Psy trafiają do schronisk w różnych okolicznościach. Większość jest bezimienna – wówczas imiona nadają im wolontariusze i pracownicy schroniska. Ułatwia to komunikację i adaptację zwierzaka w nowym miejscu. W sytuacji, gdy w schronisku mieszka kilkaset psów trudno jest silić się na inwencję. Dlatego w przytułkach roi się od Burków, Ciapków i Reksów.

Nowy właściciel niekoniecznie musi być takim imieniem zachwycony. Normą jest, że przygarniając psa chcemy nadać mu własne imię. Czy warto to zrobić? To zależy. Jeśli pies przebywał w schronisku stosunkowo niedługo, to zmiana imienia nie będzie dla niego wielkim problemem. Pamiętajmy, że psy przede wszystkim reagują na tembr głosu właściciela – nie rozróżniają natomiast imion.

Jeśli jednak mamy do czynienia ze starym psem, który spędził w schronisku kilka lat, to zmiana imienia nie jest wskazana. Utrudni mu to tylko proces adaptacji w nowym domu.

Ważne

Imię warto zmienić wtedy, gdy pies dostał je w poprzednim domu, w którym był źle traktowany. Wówczas taka zmiana pomoże mu odciąć się od przykrej przeszłości.

Co z psami przygarniamy z innych domów?

Jeśli przysposabiamy psa, którego przygarnęliśmy z dobrego domu, to zmiana imienia nie jest wskazana. Niepotrzebnie wprowadziłoby to chaos w psim życiu. Przeprowadzka do nowej rodziny i tak jest dla zwierzaka ogromnym stresem – nie ma sensu dodatkowo mu tego utrudniać. Lepiej jest zaakceptować wybór poprzedniego właściciela.

Jak nauczyć psa nowego imienia?

Jeśli zdecydujemy się zmienić imię pupilowi, to trzeba go do niego powoli przyzwyczajać. Liczy się konsekwencja. Wszyscy domownicy muszą używać nowego imienia. Pamiętajmy przy tym, że imię nie służy do przywoływania psa, ale jedynie do zwracania jego uwagi. Każda sytuacja, w której zwierzę zareaguje na nowe imię podniesieniem głowy, powinna być nagradzana smakołykiem.

Z czasem pies nauczy się swojego nowego imienia, a raczej jego brzmienia w ustach właściciela. Zupełnie zapomni też, jak wabił się w przeszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie