Pies w zatłoczonym i gwarnym miejscu: o co trzeba zadbać?

Wbrew obiegowej opinii nie wszystkie psy uwielbiają ludzi. Są czworonogi, u których przebywanie w tłumie powoduje poważny dyskomfort, a nawet strach, co z kolei może prowadzić do agresywnego zachowania. Stąd wybierając się z psem w zatłoczone i gwarne miejsce, np. na festyn rodzinny, trzeba zadbać o kilka szczegółów. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Smycz i szelki

Wybierając się z psem w zatłoczone i gwarne miejsce koniecznie zaopatrz czworonoga w wygodne, dopasowane szelki oraz oczywiście smycz. Szelki są o tyle lepsze w porównaniu z obrożą, że rzeczywiście pozwalają zachować pełną kontrolę nad psem, eliminując ryzyko np. wyślizgnięcia się psa z uprzęży.

Opcjonalnie kaganiec

Jeśli pies ma skłonność do agresji, jest duży lub po prostu nie wiesz, jak może zareagować na obecność w tłumie, to koniecznie załóż mu kaganiec. Nie jest to oczywiście nic przyjemnego dla czworonoga, natomiast bezpieczeństwo ma priorytet.

Nie opuszczaj psa nawet na chwilę

Jako opiekun i przewodnik psa musisz mu towarzyszyć przez cały czas. Nie zostawiaj go pod opieką obcych ludzi, nie przywiązuj do słupa czy nie zamykaj w jakimś nieznanym mu pomieszczeniu, ponieważ może to wywołać u psa zupełnie nieprzewidzianą reakcję.

Zastanów się, czy takie wyjście to na pewno dobry pomysł

Jeśli wiesz, że Twój pies źle czuje się w tłumie i może reagować w sposób nieprzewidywalny, ponieważ nie przeszedł pełnego cyklu socjalizacji, to być może lepszym rozwiązaniem będzie zostawienie czworonoga w domu lub pod opieką zaufanych znajomych? W ten sposób wyeliminujesz wszelkie problemy, jakie mogą wystąpić w trakcie wydarzenia, oszczędzając stresu sobie, a przede wszystkim pupilowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie