Święta Bożego Narodzenia to magiczny, rodzinny czas, kiedy możemy nareszcie złapać trochę oddechu, nadrobić zaległości w spotkaniach z najbliższymi, zjeść mnóstwo pysznych potraw i cieszyć się z obdarowywania innych prezentami. W tym świątecznym rozgardiaszu nie należy jednak zapominać o potrzebach psa. Kilka cennych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Wielu z nas nie robi tego celowo. Po prostu w przedświątecznym zabieganiu nie mamy dość czasu, aby poświęcić się dla psa, okazywać mu czułość, wychodzić z nim na długie spacery czy zabierać na weekendowe wypady za miasto. Pies doskonale to widzi, przez co może stać się markotny, a nawet sprawiać wrażenie chorego, byle tylko zwrócić na siebie uwagę. Niektóre psy, które czują się porzucone, zaczynają także przejawiać zachowania agresywne.
Dlatego pomimo zmęczenia i braku czasu, nie zapominaj o swoim psie. Staraj się wygospodarować dla niego choć odrobinę dnia. Pierogi możesz ulepić wieczorem, a barszcz po prostu kupić w restauracji.
Większość psów uwielbia rutynę i czuje się w niej najlepiej. Dlatego w okresie świątecznym czworonogi bywają skonfundowane i nie wiedzą, dlaczego nagle pan nie może wyjść na spacer po obiedzie, a pani nie ma czasu na wieczorne drapanie po grzbiecie na kanapie. To źle wpływa na psią psychikę, stąd ważne jest, aby mimo wszystko starać się zachować zbliżony rytm dnia nawet w okresie świątecznego zabiegania i chaosu.
Jeśli święta spędzicie u rodziny czy znajomych, to nie rozważajcie nawet pomysłu zostawienia psa samego w domu na cały dzień czy tym bardziej oddania go np. do sąsiadów na kilka dni. Pies jest członkiem rodziny i powinien być w tym magicznym czasie z Wami. Uprzedźcie więc zapraszających, że musicie zabrać ze sobą psa. Jeśli to problem, to może jednak zorganizujecie święta u siebie?
Święta mają na nas taki dziwny wpływ, że w tym okresie jesteśmy dużo bardziej wyrozumiali, zapominamy o wcześniejszych postanowieniach i pozwalamy sobie i innym na znacznie więcej. Dotyczy to również diety. Pół biedy, że sami się przejadamy. Gorzej, że fundujemy podobny los naszym zwierzakom, co nie jest korzystne dla ich zdrowia. Dlatego pamiętaj, aby nie serwować dobrodusznie psu wszystkich smakołyków ze świątecznego stołu, a tym bardziej nie podawać mu słodkości. Pies powinien jeść dokładnie tyle samo, ile zazwyczaj, bez zmieniania karmy czy innych dotychczasowych składników diety.