Pies dla singla – jak wybrać odpowiednią rasę?

Bycie singlem to dla wielu osób świetny sposób na spędzenie młodości. Brak zobowiązań, pełna swoboda, możliwość skupienia się na karierze – są to niezaprzeczalne atuty „stanu wolnego”. Największym minusem jest natomiast dokuczająca samotność, szczególnie wieczorem, gdy nikt nie czeka na powrót singla. Idealnym „lekarstwem” wydaje się być kupno psa. Wbrew pozorom zabiegany singiel nie musi rezygnować z posiadania czworonoga. Powinien jednak wybrać przedstawiciela odpowiedniej rasy. Pomagamy podjąć decyzję!

Wybierz psa, który dobrze znosi samotność

Większość tzw. singli to ludzie bardzo zapracowani, którzy żyją samotnie, ponieważ nie byliby w stanie dać z siebie odpowiednio dużo drugiemu człowiekowi, nie mówiąc już o dziecku. Z psem jest nieco inaczej. Zwierzę także bardzo przywiązuje się do człowieka, ale mimo wszystko lepiej znosi samotność. Przynajmniej niektóre rasy.

Singiel decydując o wyborze psa powinien więc skupić się na 3 cechach przyszłego pupila:

  • Stabilności psychicznej – pies nie może być lękliwy, nie może panikować z byle powodu, powinien był mało hałaśliwy. W końcu będzie zostawać sam na wiele godzin w mieszkaniu.
  • Niskiej aktywności ruchowej – nie każdy pies potrzebuje codziennych, wielogodzinnych spacerów. Są rasy, które znacznie lepiej czują się na kanapie.
  • Samodzielności – niektóre rasy są stworzone do tego, aby mieć ograniczony kontakt z człowiekiem. Takie psy nie potrzebują ciągłych pieszczot i potrafią się doskonale zająć czymkolwiek.

Mając tego świadomość odpowiedzialny singiel nigdy nie zdecyduje się na posiadanie np. labradora, setera irlandzkiego czy dalmatyńczyka, ponieważ te rasy wymagają ogromnej dawki ruchu i przede wszystkim bardzo źle znoszą rozstanie z właścicielem.

Jaka rasa będzie idealna dla singla?

Wybór jest całkiem duży. Zacznijmy od boksera. Jest to rasa dość zrównoważona psychicznie, dobrze znosząca samotność, ale bokser wymaga również sporej dawki ruchu. Jeśli więc jesteś singlem, który lubi sobie wieczorem pobiegać, rozważ właśnie ten wybór.

W przypadku osób, które uwielbiają spędzać wolny czas na kanapie, znacznie lepszym wyborem będą rasy mało ruchliwe, jak chociażby buldog francuski. To wręcz idealny pies dla singla. Wierny, mało wymagający, dość dobrze znoszący samotność. Krótka sierść i niewielkie rozmiary sprawiają, że nie będzie też zbytnio brudzić pedantycznego mieszkania singla.

Jeśli buldog jest zbyt „niemęski” ciekawą propozycją może być bullmastiff. Te potężne psy zasługują na uwagę singli głównie z uwagi na ograniczone potrzeby w zakresie spacerów. Wystarczy im poranne i wieczorne wyjście. Resztę dnia mogą spokojnie przesypiać. Minusem są duże rozmiary – Bullmastiff nie będzie się zbyt dobrze czuć w ciasnym mieszkaniu.

Na koniec klasyczna propozycja, czyli york. Malutki piesek, który jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Nie brudzi, nie linieje, jest idealny dla alergika. Ma ograniczone potrzeby w zakresie wychodzenia na spacery, ale raczej nie nadaje się dla osoby, której nie ma w domu przez kilkanaście godzin.

Singiel ma zatem z czego wybierać. Najważniejsze, aby decyzja o posiadaniu psa była dobrze przemyślana i uwzględniała nie tylko potrzeby człowieka, ale też czworonoga.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.