Nikt nie powiedział, że właścicielami psów mogą być tylko ludzie młodzi i sprawni. Osoby w podeszłym wieku także doskonale radzą sobie z czworonogami. Oczywiście nie ze wszystkimi. Nie każda rasa psów nadaje się do tego, aby powierzyć ją starszemu człowiekowi – głównie z uwagi na rozmiary i temperament. Istnieją jednak takie rasy, które są wręcz stworzone dla ludzi mniej aktywnych. Jak wybrać idealnego psa dla seniora? Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
To oczywiste, że osoba w podeszłym wieku nie poradzi sobie z utrzymaniem na smyczy dużego psa, który np. zauważy kota i zgodnie z instynktem postanowi za nim pobiec. Dlatego pies dla seniora powinien być mały. Warto wybierać spośród takich ras, jak: jamnik, maltańczyk, chihuahua, szpic.
Osoba starsza nie ma już siły na to, aby bardzo aktywnie bawić się z psem czy fundować mu wielogodzinne spacery po lesie. Niektóre rasy tego jednak wymagają – przykładem może być dalmatyńczyk. Lepszym wyborem dla seniora będzie natomiast rasa spokojna, zrównoważona, lekko leniwa. Dobry pomysł to np. buldog francuski Basset hound, chow chow.
Każdy pies wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, ale niektóre rasy są pod tym względem znacznie bardziej wymagające. Seniorom nie polecamy więc golden retrievera, malamuta, owczarka niemieckiego długowłosego czy nowofundlanda, ponieważ już samo czesanie sierści jest bardzo męczące. Znacznie lepszym wyborem będą rasy krótkowłose, jak jamnik, grzywacz chiński, maltańczyk czy buldog.
Nie ma tutaj jakiejś sztywnej reguły, ale jednak większość szkoleniowców podkreśla, aby osobie starszej nie kupować szczeniaka. Mały pies każdej rasy jest kłopotliwy, aktywny, ciekawski i wymaga wychowania, na co senior może nie mieć siły ani ochoty. Dlatego lepszym wyborem będzie pupil dojrzały, ukształtowany, wykazujący cechy, które pasują do trybu życia starszego właściciela.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem może się okazać przygarnięcie psa w podeszłym wieku – np. ze schroniska. Owszem, może on już wymagać zaawansowanej opieki weterynaryjnej, co kosztuje, ale z drugiej strony nie będzie już tak aktywny. Dużym plusem jest natomiast to, że starszy pies raczej nie przeżyje swojego właściciela.
Pies dla seniora to bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy osobie starszej doskwiera samotność lub po prostu nuda. Czworonóg będzie mieć doskonały wpływ nie tylko na samopoczucie właściciela, ale też na jego kondycję fizyczną. Pies musi codziennie wyjść na spacer, co wymusza na seniorze zażywanie ruchu i świeżego powietrza, z korzyścią dla zdrowia. Ważne, aby wybrać odpowiednią rasę – wówczas opieka nad pupilem nie będzie kłopotliwa.
Artykuł powstał przy współpracy z naszsenior.pl.
Artykuł partnera