Od wilka do pupilka… - pies u boku człowieka

Trudno jednoznacznie określić okres kiedy u boku człowieka pojawił się pies. Średniowieczne wykopaliska wskazują natomiast jednoznacznie, że tam gdzie odkrywano ślady człowieka pierwotnego, odkrywano również ślady psa. Tak więc pies od zawsze towarzyszył człowiekowi.

Naukowcy do dziś nie są zgodni w opinii jak nastąpiło udomowienie psa. Jedni twierdzą, że człowiek świadomie przygarnął szczenię wilka i oswoił go, inni, że oswojenie nastąpiło w sposób samoistny kiedy to dzikie wilki zbliżały się do koczowisk pierwotnego człowieka i w zamian za pożywienie coraz bardziej przywiązywały się do człowieka.
Jedno jest pewne - nasz pies, którego gościmy w naszych progach, ma w swoich genach wilka.

Z rozwojem ewolucji wilki stawały się coraz bardziej przyjazne człowiekowi i wykazywały chęć wspólnego życia w zamian za obopólne korzyści. Zwierzę pomagało człowiekowi w polowaniach, w pilnowaniu jego koczowiska, a w zamian za to dostawały ciepły kąt do spania i miskę strawy.

Z biegiem czasu spojrzenie człowieka na psa zmieniało formę. Zaczynał on widzieć w nim przyjaciela. Wieloletnie bliskie współżycie człowieka z psem spowodowało, że ten drugi uzyskał bardzo wrażliwe ucho na artykułowaną mowę człowieka i bardzo łatwo uczy się rozumieć ludzką mowę, oczywiście w granicach właściwego mu kręgu wyobrażeń.
Dzisiaj ludzie wykorzystują psy na różne sposoby: jako psy typowo do towarzystwa, pasterskie, stróżujące, obronne, ratownicze, myśliwskie… Niejednokrotnie nos psi okazał się lepszy od najnowszych technologicznie urządzeń. Dlatego psy tak chętnie wykorzystywane są w policji, straży, ratownictwie…

Na świecie jest bardzo dużo ras psów, ale niezależnie od tego jakiego wybierzesz, rasowego czy nie, jedno jest pewne – jeśli poświęcisz psu należycie dużo uwagi i potraktujesz go z troską i zrozumieniem, na pewno po stokroć odwzajemni ci on to wszystko swoim towarzystwem, przywiązaniem, a może nawet stanie się twoim najlepszym przyjacielem?
A to jaki będzie twój pies zależy tylko i wyłącznie od ciebie…


Anna Majzner, Szkoła dla Psów AIRIS, tel. www.airis.w.pl

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie