Nie wszyscy muszą mieć psa. A kto nie powinien? 5 typów

Posiadanie psa to ogromna przyjemność, ale nie mniejsza odpowiedzialność. Choć w teorii zdajemy sobie z tego sprawę, w praktyce bywa z tym różnie. Ktoś, kto nigdy nie miał psa, nie potrafi sobie wyobrazić, jak uciążliwa bywa opieka nad czworonogiem. Są wręcz takie osoby, które nigdy nie powinny decydować się na posiadanie psa. Wymieniamy 5 typów ludzi nienadających się na właściciela.

  1. Pracoholicy – jeśli praca jest dla Ciebie najważniejsza i nigdy nie masz dosyć, to zrezygnuj z posiadania psa. Nie będziesz mieć po prostu dla niego czasu, a w najlepszym przypadku obarczysz obowiązkami rodzinę, co także nie jest zbyt rozsądne. Pies może zostać sam na cały dzień, ale nie na kilkanaście godzin.
  2. Czyściochy – jeśli nie możesz przejść obojętnie obok szafki, na której jest mały pyłek kurzu, to pies absolutnie nie jest zwierzęciem dla Ciebie. Zwyczajnie nie da się utrzymać idealnej czystości w mieszkaniu czy domu, w którym mieszka tak „inwazyjne” zwierzę. Pies wnosi brud ze spaceru, ślini się, chlapie wodą podczas picia, ociera się o meble. Zwyczajnie brudzi. Każdy czyścioch dostałby szału.
  3. Leniuchy – po powrocie z pracy marzysz tylko o tym, aby położyć się na kanapie i pograć na konsoli? Zapomnij o posiadaniu psa – z nim taki tryb życia nie przejdzie. Pies musi chodzić na długie spacery, potrzebuje uwagi ze strony właściciela, musi się bawić i aktywnie spędzać czas. W świątek, piątek i niedzielę, w upał i w mróz – dla psa to bez różnicy. Jeśli trudno jest Ci się zmusić choćby do przespacerowania się do sklepu, zrezygnuj z posiadania psa.
  4. Podróżnicy – jeśli kochasz podróże i po powrocie z jednej od razu planujesz kolejną, daruj sobie posiadanie psa. Zwierzę będzie nieszczęśliwe, a Ty będziesz mieć wieczny problem z szukaniem dla niego opieki. W końcu nawet rodzina przestanie od Ciebie odbierać telefony. Dużo podróżując nie możesz sobie pozwolić na psa, ponieważ zabranie pupila ze sobą jest uciążliwe, a często po prostu niemożliwe.
  5. Perfekcjoniści – lubisz wszystko planować i układasz sobie plan na cały tydzień, skrupulatnie pilnując realizacji każdego punktu? Pies nie jest dla Ciebie. Zwierzę na pewno nie dostosuje się idealnie do Twoich wytycznych. Będzie chorować, brudzić, czasami coś zniszczy, innym razem zmusi się do zrezygnowania z własnych planów. Życie z psem to rozkosz dla ludzi lubiących niespodzianki, ale udręka dla perfekcjonistów.

Jesteś którymś z tych typów? Zrób sobie przysługę i porzuć myśl o posiadaniu psa. Wyjdzie to na dobre zarówno Tobie, jak i temu ewentualnemu zwierzakowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie