Wiele osób planujących zakup psa staje przed klasycznym dylematem: na jaką rasę się zdecydować? Wybór nie jest taki prosty, bo trzeba wziąć pod uwagę zarówno budżet, jak i cechy charakteru, rozmiary i potrzeby zwierzaka. Psy poszczególnych ras bardzo się pod tym względem od siebie różnią. W przypadku osób zapracowanych, które nie mogą poświęcić pupilowi zbyt dużo czasu, bardzo ważne jest, by nie decydować się na psa wymagającego intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poznaj rasy, które pod tym względem potrafią być bardzo uciążliwe.
Większość nabywców psa tej rasy kompletnie nie zdaje sobie sprawy, że Jack Russel Terrier ma duże wymagania w zakresie pielęgnacji. Wbrew pozorom dotyczy to szczególnie odmiany szorstkowłosej, spopularyzowanej przez film „Maska”. Jacka trzeba co dwa miesiące poddawać zabiegowi trymowania (należy to zlecić groomerowi), a co najmniej dwa razy w tygodniu intensywnie wyczesać sierść pupila, by pozbyć się martwego włosia i zminimalizować uciążliwe linienie.
Mogłoby się wydawać, że to bardzo mało kłopotliwa rasa, ale to tylko złudzenie. W rzeczywistości miniaturowa odmiana sznaucera ma olbrzymie wymagania pielęgnacyjne. Psa trzeba codziennie czesać, a minimum raz na kwartał odwiedzić z nim groomera, by poddać go zabiegowi trymowania i zwykłego przycięcia sierści – szczególnie na pyszczku i nad oczami.
Szalenie modna rasa, której przedstawiciele także mają duże wymagania w zakresie pielęgnacji. Yorka należy kąpać nawet raz w tygodniu. Po kąpieli niezbędne jest wysuszenie włosów – trzeba to robić powoli, najlepiej korzystając z chłodnego nadmuchu, aby włosy ładnie się ułożyły i przylegały do ciała psa. O częstym odwiedzaniu groomera nie musimy już chyba wspominać.
Ciekawostka
W przypadku psów wystawowych dochodzi jeszcze potrzeba nawijania włosów na papiloty.
Nic dziwnego, że w obliczu tak zaawansowanej pielęgnacji, coraz częściej spotyka się na ulicy yorki z krótko obciętymi włosami.
Większość hodowców zgodnie przyzna, że to prawdopodobnie najbardziej uciążliwa w pielęgnacji rasa. Charty afgańskie prezentują się przepięknie, ale tylko pod warunkiem, że są zadbane. To nie jest taka prosta sprawa. Pies musi być kąpany raz w tygodniu, niezbędne jest używanie specjalistycznych szamponów i odżywek do psiej sierści. Po kąpieli należy zadbać o powolne suszenie sierści z jednoczesnym rozczesywaniem.
Czesanie charta afgańskiego to czynność codzienna i wymagająca precyzji. Długie włosy psa (rasa nie ma podszerstka) mają tendencję do kołtunienia się. Regularnie należy też odwiedzać groomera, który przeprowadzi zabieg trymowania.