Na czym polega zabezpieczenie obcego psa?

Śledząc lokalne grupy facebookowe bardzo często można się natknąć na posty o wałęsających się psach. W komentarzach mnóstwo osób apeluje do autorów, aby ci zabezpieczyli psy na czas odszukania właściciela. Na czym takie zabezpieczenie ma polegać? Czy rzeczywiście warto się na to zdecydować? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Zabezpieczyć psa – co to znaczy?

Zabezpieczenie obcego psa to nic innego, jak upewnienie się, że zwierzakowi nie stanie się krzywda – na przykład nie wpadnie pod koła samochodu. Widząc wałęsającego się psa, zwłaszcza znajomego, warto go zabezpieczyć w oczekiwaniu na odnalezienie się właściciela.

Jak można zabezpieczyć psa?

Jest na to wiele sposobów. Jeśli masz dom z ogródkiem, a pogoda jest dobra, to wystarczy wpuścić psa na swój teren i powiadomić właściciela bezpośrednio lub za pośrednictwem np. lokalnej grupy na Facebooku.

Psa można również zabezpieczyć wpuszczając go do domu, mieszkania czy zamykając w garażu, w którym nie ma otwartego kanału, ostrych przedmiotów etc.

Tylko, gdy pies nie jest agresywny

Zabezpieczenie obcego psa to wyłącznie Twoja dobra wola, a nie obowiązek. Gdy widzisz, że pies zdradza oznaki agresji, reaguje na Twój widok nieufnie czy wręcz wrogo, a do tego jest duży i pierwszy raz widzisz go na oczy, to może lepszym pomysłem będzie od razu powiadomić odpowiednie służby – na przykład straż miejską, policję czy wydział ochrony środowiska urzędy gminy.

Pies zabezpieczony i co dalej?

Gdy już uda Ci się zabezpieczyć psa, to jak najszybciej rozpocznij poszukiwania jego właściciela. Niezawodny może się okazać wspomniany Facebook, na którym prawdopodobnie działa jakaś lokalna grupa dla mieszkańców danej miejscowości.

Oczywiście istnieje ryzyko, że pies przywędrował z daleka i nie uda się szybko znaleźć jego właściciela. W takiej sytuacji musisz we własnym zakresie ocenić, czy zwierzak może zostać u Ciebie nieco dłużej, czy może trzeba go odwieźć do lokalnego schroniska.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie