Na co nie wolno pozwalać dziecku w kontakcie z psem?

Pies i dziecko to świetne połączenie. Większość czworonogów lubi bawić się z najmłodszymi członkami rodziny, z kolei dzieci przy psie uczą się odpowiedzialności, troski i cierpliwości. Chcąc zadbać o idealną relację pociechy z pupilem należy jednak pilnować, aby dziecko nie posuwało się za daleko. Na co nie wolno mu pozwalać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Zamęczanie

Dzieci bywają bardzo ekspansywne w stosunku do psów, a nie każdy zwierzak potrafi wyplątać się z toksycznej relacji. Niektóre psy pokornie znoszą zamęczanie ich przez dzieci, ponieważ uważają, że tego się od nich wymaga. Tutaj wielką rolę do odegrania mają rodzice, którzy muszą stanowczo reagować na takie zachowanie dziecka.

Ciągnięcie za uszy i ogon

Nie musimy chyba dokładnie tłumaczyć, dlaczego nie należy dziecku na to pozwalać, a wręcz trzeba mu kategorycznie zakazywać podobnego zachowania. Ciągnięcie za uszy i ogon jest nie tylko bolesne dla psa, ale też może się skończyć agresywną reakcją zwierzęcia – i to nie będzie jego wina!

Ujeżdżanie

Dzieci potrafią wpaść na szalone pomysły podczas zabawy z psem, stąd rodzice muszą kontrolować, czy pociecha na pewno nie robi zwierzakowi krzywdy. Dobrym przykładem będzie tutaj właśnie ujeżdżanie, czyli traktowanie psa, jak kucyka. To niby nic strasznego, ale pamiętajmy, że psie stawy mają ograniczoną wytrzymałość i taka zabawa może się skończyć bardzo poważnym urazem.

Podawanie słodyczy

Dzieci są gotowe uchylić ukochanemu psu nieba, a przy tym nie rozumieją, dlaczego zwierzak nie może zjeść pysznej czekoladki czy ciastka. Takie produkty są absolutnie wykluczone w diecie psa, dlatego pilnujmy, by dziecko nie podawało ich pupilowi. Najlepiej po prostu wyjaśnić pociesze, że słodycze są dla psa szkodliwe. Zamiast nich dziecko może od czasu do czasu dać przyjacielowi jakąś psią przekąskę, odrobinę suchej karmy czy plasterek sera.

Wkładanie różnych przedmiotów do uszu i pyska

Zdarza się, że dziecko w zabawie próbuje wcisnąć psu do pyska np. klocek. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zwierzę może się zadławić lub mieć później problemy z wypróżnianiem. Kategorycznie zakazujemy też dziecku wkładania różnych przedmiotów do psich uszu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie