Masz alergię? Nie rezygnuj z posiadania psa! 6 idealnych ras dla Ciebie

„Kochanie, nie możemy mieć psa, bo masz alergię” - takie słowa z reguły ucinają wszelkie dyskusje na temat możliwości posiadania pupila i łamią dziecięce serca. Prawda jest jednak nieco inna. Owszem, większość ras psów nie nadaje się dla alergików, ale przy odrobinie dobrej woli można znaleźć zwierzaka, który nie będzie stanowić żadnego zagrożenia. Wymieniamy 6 ras psów idealnych dla alergików!

  1. Pudel – ta rasa bardzo cierpi z powodu krzywdzących stereotypów na jej temat. Wiele osób sądzi, że pudle są mało rozgarnięte, złośliwe i do tego wymagają poświęcenia im ogromnej ilości czasu. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Pudel to prawdopodobnie najinteligentniejsza rasa psów na świecie, a w dodatku idealna dla alergików. Dlaczego? Ponieważ nie linieje. W dodatku sierść pudla rośnie przez cały czas – wystarczy więc regularnie odwiedzać groomera, aby móc zapomnieć o problemie alergii.
  2. Terier – jest wiele ras terrierów, ale wszystkich przedstawicieli tej grupy psów łączy jedno: nie linieją. Właśnie dlatego takie rasy, jak: yorkshire terrier, foksterier czy terier irlandzki doskonale nadają się dla alergików. Warto jednak pamiętać, że teriery należą do bardzo aktywnych psów i wymagają zapewnienia im dużej ilości ruchu.
  3. Komondor – jest to bardzo rzadko spotykana w naszym kraju rasa, którą można jednak z czystym sumieniem polecić alergikom. Wbrew głównej cesze wyglądu, czyli bardzo gęstej i długiej sierści (przypominającej trochę dredy) psy te nie linieją, nie wymagają także żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – nie trzeba ich nawet czesać.
  4. Nagi pies meksykański – łatwo się domyślić, dlaczego jest to świetna rasa dla alergików. Nagi pies meksykański po prostu nie ma włosów, a więc głównego alergenu. Dzięki temu przedstawiciele tej rasy są psami łatwymi w pielęgnacji. Jeśli chodzi o cechy charakteru, to „meksykańczyk” jest bardzo oddany właścicielowi i potrafi być o niego zazdrosny.
  5. Grzywacz chiński – wielu nazywa go najbrzydszym psem świata, ale to wyłącznie rzecz gustu. Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze jest to, że grzywacz praktycznie nie ma sierści (poza głową, łapami i ogonem). Trzeba jednak pamiętać o ważnej kwestii: rasa wymaga regularnej pielęgnacji nagiej skóry.
  6. Maltańczyk – przepiękna rasa, która – o czym mało kto wie – należy do najstarszych na świecie. Mimo bujnej sierści (a dokładnie włosów) nie linieje. Maltańczyk wymaga jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które powinno się powierzać specjaliście.

Jak widzisz wybór jest całkiem spory i alergia na psią sierść naprawdę nie musi stać na przeszkodzie w spełnieniu marzenia o posiadaniu pupila.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.