Mam psa: Pies w ogrodzie

Dla psów ważne jest przede wszystkim towarzystwo człowieka, niezależnie od tego gdzie mieszka. Dlatego czworonożnego przyjaciela mogą mieć zarówno mieszkańcy bloków oraz kamienic, jak i domów z ogrodem. Tak jednak jak ludzie wolą na ogół własną posesję, tak również i psu przyjemniej się żyje, gdy może domu popilnować, biegając po ogrodzie.

Stróż na wolności
Rzecz w tym, by nie robił przy tym szkód, co jest nieuchronne, jeśli psa nie nauczy się korzystania z ogrodu. Na dużej posesji można odgrodzić część powierzchni, na której pies będzie swobodnie biegał. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jeśli pies ma być stróżem domostwa, to w zamknięciu nie będzie mógł dobrze pełnić swojej roli.

Psia toaleta
Naukę przebywania w ogrodzie najlepiej zacząć od szczeniaka. Gdy uczymy go, że w domu nie należy załatwiać potrzeb fizjologicznych, wyznaczmy mu w tym celu miejsce w ogrodzie. Na psią toaletę można wybrać odległe od domu miejsce, na przykład pod starym dużym drzewem liściastym, któremu psie odchody nie zaszkodzą. Jeśli zawsze będziemy go tam zaprowadzać na siusiu, przyzwyczai się i zacznie sam to miejsce odwiedzać.

Psiaki lubią kopać, ryć
Nie tylko potrzeby fizjologiczne są powodem tego, że zwierzak może narobić w ogrodzie szkód. Zwłaszcza młode psiaki lubią kopać, ryć, rozgrzebywać. Trudno od nich wymagać, żeby grzecznie chodziły po ścieżkach i dlatego właściciel ogrodu musi zabezpieczyć rośliny (zwłaszcza młode) przed zniszczeniem. Służą do tego plastikowe płotki, które można kupić w hipermarketach lub sklepach ogrodniczych.

Przychodzi starość
Gdy pies się starzeje, lubi wylegiwać się na trawce, przy czym powinien mieć widok na furtkę, bo wtedy będzie się lepiej czuł w roli stróża. I zawsze w pobliżu powinien mieć miskę z wodą. Poza dniami upalnymi, starego psa nie należy na dłużej zostawiać w ogrodzie (z zapewnionym cieniem), bo dłuższe polegiwanie na zimnej ziemi lub betonie nie będzie mu dobrze służyć.

Grażyna Szulak (pp) - Gazeta Krakowska

http://www.naszemiasto.wp.pl/pies/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.