Mam psa: Kodeks psa...(z punktu widzenia... psa)

Badanie wykazuje, że rocznie wiele dzieci i dorosłych jest pogryzionych przez psy, ale my uważamy, że liczba mogłaby być zredukowana, gdybyśmy trochę lepiej znali zachowanie i naturę psów.

Ludzie często zapominają o tym, że psy nie są futrzanymi ludzkimi istotami. One nie mówią tym samym językiem co my i to może prowadzić do nieporozumień. Psy mogą wydawać się nieobliczalne, ale często istnieje powód ich zachowania i musimy być tego świadomi.

Psy będą zawsze wsród nas i zapewne nie da sie uniknac incydentów zwiazanych z pogryzieniem. Nie chcemy jednak aby dzieci były zamęczane historiami, które niechybnie następują po takim wypadku. Takie wydarzenie wywołuje naogół zamieszanie. Ludzie biegają wokół psa krzycząc lub wymachując rękami. Może to wystraszyć psa, ponieważ on nie wie czy ludzie bawią się czy też są w tarapatach. Pies może podniecić się i usiłować przyłączyć się do gry. Albo może bronić swojego właściciela. Gniew lub strach to ludzkie reakcje, które mogą wprowadzić psa w zakłopotanie i czesto prowadza do agresji. Ludzie oczekują również, ze psy beda niezwykłe cierpliwe i chociaż pies daje poznać, że ma np. dość zabawy chowając się, ludzie potrafią być bardzo uporczywi. Pies wtedy często będzie uciekał się do powarkiwań lub łapania zębami. Niestety, człowiek ma cienką skórę i jedno szybkie lapnięcie może niezamierzenie spowodować dużo bólu. Wiele psów straciło swoje życie z powodu takich incydentów. Musimy zrozumieć, że psy nie lubią być maltretowane i mogą również być zmęczone zabawą. Ponieważ są to zwierzęta terytorialne i gromadne należy im się szacunek i rozwaga.

Narodowa Liga Obrony Psa (NCDL - Anglia) przyznaje , że wypadki mogą się wydarzyć bez względu na podjęte środki ostrożności. Niektóre zdarzenia mogą być bardzo poważne. Ostrożność i wiedza o zwierzętach przynoszą bardzo pozytywny efekt. Celem kodeksu jest pomoc dzieciom i właścicielom psów w staniu się "znawcami psów".

Dziecięcy punkt widzenia.
Wiele dzieci chciałoby mieć psa jako zwierzątko domowe, ale czasami jest to po prostu niemożliwe. Kiedy widzimy psy, mamy ochotę rzucić się na nie by je pieścić i bawić się z nimi, ale psy nie są zabawkami i powinniśmy zawsze okazać im troskę i szacunek. Psy mogą być wielką radością. Oto kilka bardzo prostych rad, które mogą ci pomóc zaprzyjaźnić się z psami.

http://www.psitulmnie.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.