Mam psa: Forteca dla czworonoga

Idzie zima, nastaną chłody, a wraz z nimi pierwsze przymrozki i śnieżne zamiecie. Dla psa, który nieustannie przebywa na świeżym powietrzu bardzo ważne jest, aby w tym okresie miał wygodną i ocieplaną budę, w której znajdzie schronienie przez zimowymi opadami.

 

Jaką budę wybrać i gdzie ją ustawić?

Jak dbać o psa biegającego zimą po posesji? Przede wszystkim należy zapewnić mu ciepłe i solidne schronienie. Dobra buda nie może być zbyt mała ani też zbyt duża. Zwierzę powinno mieć możliwość względnie swobodnego ruchu i jednocześnie mieć na tyle wąsko w środku, aby pies mógł ogrzać się własnym ciepłem. W związku z tym wejście winno być jak najmniejsze, dodatkowo osłonięte ścianką chroniąca od wiatru i opadów. Buda ocieplana dla psa o masie do 20 kilogramów powinna mieć wymiary 60 cm wysokości, 80cm długości i około 40 cm szerokości. Większe zwierzęta wymagają, zbudowania schronienia większego średnio o około 30 procent. Powinna być umieszczona między drzewami, by w lecie dawały one cień, a zimą schroniły przez zamieciami. Wejście musi być skierowane w przeciwną stronę od ulicy w ten sposób, aby przechodnie nie denerwowali pupila. Należy mieć na uwadze, iż każdy pies powinien mieć własną budę, ponieważ umieszczenie pary zwierząt w jednym schronieniu może spowodować, iż będą między sobą rywalizować.

W jakie materiały należy się zaopatrzyć?

Dach budy musi być dwuspadowy, aby woda szybciej po nim spływała. Papa izolacyjna lub dachówka bitumiczna jest lepszym rozwiązaniem niż użycie tradycyjnej dachówki, ponieważ ta ostatnia zbyt szybko się nagrzewa, a dodatkowo zwierzę może się nią skaleczyć. Między ścianami musi być wykonana cieplna izolacja, najlepiej ze styropianu, wełny mineralnej lub ciepłej maty bawełnianej. Na drewnianej podłodze należy ustawić skóropodobny materac, który nie będzie nabierał wilgoci, a także uchroni psa przed ewentualnymi alergiami. Podest nie jest niezbędnym elementem wyposażenia budy, niemniej przydaje się w przypadku większego psa (małemu może utrudniać wejście do środka). Wokół budy trzeba usypać około półmetrowe pasmo żwiru lub innego kruszcu, aby zwierzę nie wnosiło do środka błota i zewnętrznych zanieczyszczeń. Wszystkie materiały można bez problemu kupić w marketach budowlanych (takich jak Nomi). Można też zdecydować się na zakup gotowej budy (np. takiej).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Swobodnie biegający po posesji pies, oprócz ciepłej budy, powinien mieć zapewnione solidne, wysokoenergetyczne posiłki. Jeśli zwierzak zmoknie, to należy go jak najszybciej ogrzać, a futro wytrzeć do sucha przy pomocy starych ręczników. Ponadto budę należy systematycznie sprzątać i sprawdzać, czy nie przemaka, przepuszcza zimna i czy nie ma w niej wilgoci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie