Lękliwy pies a wizyta gości: jak to rozwiązać?

Nie wszystkie psy są towarzyskie i ciekawskie. Niektóre mocno przywiązują się tylko do swojej rodziny i w ogóle nie akceptują obcych, odczuwając przed nimi lęk. To spory problem dla właścicieli, zwłaszcza prowadzących otwarty dom i często zapraszających gości. Jak sobie z tym poradzić, by z jednej strony nie rezygnować z życia towarzyskiego, a z drugiej nie narażać pupila na niepotrzebny stres? Mamy kilka porad, z których warto skorzystać.

Poinstruowanie gości

Od tego trzeba zacząć. Poinformuj gości, że pies nie za bardzo lubi obcych, może być przez to agresywny lub po prostu skomleć. Poproś ich, aby się mu nie narzucali, a najlepiej traktowali go, jak powietrze. Ta metoda okazuje się być bardzo skuteczna. Gdy pies zobaczy, że nikt z obcych nie zwraca na niego uwagi, przestanie czuć z ich strony zagrożenie.

Bezpieczny azyl dla psa

W każdym domu czy mieszkaniu znajdzie się miejsce, w którym pies może spokojnie przeczekać wizytę gości. Jeśli planujecie „nocne Polaków rozmowy”, to warto odseparować psa z dala od centrum imprezy i zapewnić mu kąt do spania. Przygotowujemy także miskę świeżej wody. Pamiętaj przy tym, że żadna impreza nie zwalnia z obowiązku pójścia z psem na spacer.

Dzieci? Niekoniecznie

Szczególnie problematyczne dla lękliwych psów okazują się być wizyty gości z dziećmi. Maluchy oczywiście są podekscytowane tym, że w domu mieszka piesek i na pewno chętnie się z nim pobawią. Dla psa jest to bardzo stresujące doświadczenie, a konsekwencje jego napięcia są trudne do przewidzenia.

Dlatego dla bezpieczeństwa nie pozwalaj dzieciom znajomych zostawać z psem sam na sam, a jeśli wiesz, że zwierzak nie cierpi maluchów, po prostu zamknij go w innym pomieszczeniu lub grzecznie poproś, by znajomi przyszli samo (uzasadnij, że to impreza dla dorosłych, z alkoholem i dzieci tylko się wynudzą).

Stopniowe oswajanie psa z wizytami gości

Prędzej czy później pies będzie musiał stanąć pyskiem w pysk ze swoimi lękami. Nie możecie przecież wiecznie udawać, że problemu nie ma i za każdym razem prosić znajomych, by chodzili na palcach i nie pozwalali sobie na głośne zachowanie. Pies powinien zostać oswojony z tym, że w domu co jakiś czas pojawiają się obcy ludzie. Jeśli macie sprawdzone grono znajomych, to dobrym pomysłem będzie zaprzyjaźnienie ich z pupilem. Najlepiej zrobić to na neutralnym terenie, np. podczas spaceru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.