Kto NIE POWINIEN kupować psa rasy obronnej?

Psy obronne cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Ich miłośnicy twierdzą, że wcale nie są takie groźne, na jakie wyglądają. Grunt to odpowiednie wychowanie. I z tym najczęściej jest spory problem. Niektóre osoby po prostu nie nadają się do tego, aby posiadać psa rasy obronnej. Sprawdź, czy nie dotyczy to również Ciebie.

Niezdecydowane

Jeśli masz problem z podejmowaniem decyzji, każdy wybór rozkładasz na części pierwsze i nie umiesz szybko obierać kierunku działania, to pies rasy obronnej nie jest dla Ciebie. Takie czworonogi wymagają zdecydowanego przewodnika, który szybko i stanowczo wyznaczy im konkretne granice i będzie wymagać przestrzegania zasad.

Lękliwe

To chyba oczywiste, że osoby, które boją się własnego cienia, nie powinny kupować psa rasy obronnej. Niestety, zbyt często jest dokładnie odwrotnie. Panuje dziwne przekonanie, że takie psy są wręcz idealne dla ludzi lękliwych, ponieważ mogą im zapewnić bezpieczeństwo. Nie mylmy jednak psa z agentem ochrony. To zwierzę wymaga wychowania, a osoba zalękniona nie będzie w stanie wymóc na nim posłuszeństwa.

Agresywne

Agresja bardzo szybko może się udzielić psu, co w przypadku przedstawicieli ras obronnych jest śmiertelnie niebezpiecznym zjawiskiem. Jeśli pies wyczuje, że jego właściciela rozpiera agresja, to może zacząć się zachowywać podobnie. Mało tego: psy przejmują niektóre zachowania od swoich właścicieli, dlatego jeśli masz problemy z opanowaniem emocji, to nie sprawiaj sobie psa obronnego – będzie Ci bardzo trudno go ułożyć.

Wybuchowe

Wybuchowość jest cechą dyskwalifikującą z posiadania psa rasy obronnej. Osoby z tzw. krótkim lontem nie powinny nawet rozważać zakupu np. dobermana czy bulteriera, ponieważ ich wybuchy mogą mieć fatalny wpływ na psychikę czworonoga. Zamiast zrównoważonego, ale zdecydowanego w swoich działaniach psa, wyrośnie zwierzę o nieobliczalnym charakterze.

Niekonsekwentne

Brak konsekwencji jest poważnym błędem wychowawczym, szczególnie w przypadku psów ras obronnych. Są to zwierzęta wymagające tzw. silnej ręki (nie mylić z agresją i przemocą), które najlepiej czują się pod przewodnictwem człowieka mającego wobec nich konkretne wymagania i potrafiącego egzekwować posłuszeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie