Kilka zasad życia z psem

Człowiek i pies

Wypracowanie zasad w sposobie komunikowania się między człowiekiem a psem ułatwi proces uczenia i funkcjonowania w życiu codziennym. Często nieświadomie wzmacniamy zachowanie, które nam nie odpowiada. Jak już wiemy, psy w życiu z ludźmi opierają się na strukturach jakie im wskażemy. Jeśli takowych nie będa miały to eksperymentując swoim zachowaniem stworzą własny system reakcji przynoszących im korzyści. Dobrze jest zastanowić się chwilę i przemyśleć jak chcemy by zachowywał się nasz pies i w jaki, zrozumiały sposób mu to przekazać. Oto kilka podstawowych zasad, które poprzez szkolenie klikerowe należy wprowadzić, by ułatwić wspólne życie z psem.

1. Naucz psa prosić - czyli wykonywać prostą komendę zanim dostanie to czego chce np. „siad” przed pójściem na spacer, czy „siad” przed rzuceniem ulubionej zabawki. Jeśli pies odmówi wykonania prośby odwróć się i odejdź na conajmniej 30 sek. Po powrocie powtórz komendę jeszcze raz. Niewłaściwym jest krzyczenie np. „siad, siad, siad” kilka razy, lepiej zignorować psa na kilkanaście sekund unikając kontaktu wzrokowego a następnie powtórzyć komendę.

2. Nagradzaj zachowania których oczekujesz - pies, chcąc zwrócić naszą uwagę różnie się zachowuje, my niestety zwracamy na niego uwagę dopiero jak nam jego zachowanie nie odpowiada np. pies podrzuca swoją zabawkę by skłonić nas do zabawy, jesteśmy zajęci i zauważamy go dopiero, jak z naszym kapciem ucieka pod stół, wtedy jest akcja:” łapać psa i ratować kapcia”. W prosty sposób uczymy psa, że zabawa psimi zabawkami jest nudna, a kradzież ludzkich rzeczy to dopiero frajda. Unikniemy wielu kłopotów jeśli będziemy nagradzać psa za zachowanie, które nam oferuje samoistnie np. za spokojne czekanie zamiast obskakiwania czy zabawę właściwymi przedmiotami.

3. Ja ci dam to, a ty mi daj tamto - czyli oddawanie na nasze polecenie. Ucząc tego nie możemy oszukiwać na wartości wymienianego przedmiotu ani razu. Czyli za oddanie kapcia, z którym tak radośnie pies uciekał, poklepanie po głowie to zdecydowanie za mało. Nigdy nie gonimy za uciekającym psem, ani nie wyrywamy psu porwanego przedmiotu.

4. Nagradzaj spokój, natarczywe domaganie się uwagi ignoruj - pies szczeka przy stole kiedy jemy obiad, nawet proste upominanie “spokój, cisza” to nagradzanie, bo zwracamy na psa uwagę, to samo przy powrocie do domu i skakaniu na nas, schylenie się i powtarzanie „nie skacz” to nagroda. Pamiętajmy, że kiedykolwiek pies chce żebyśmy coś zrobili, zróbmy coś innego. Jeśli pies domaga się uwagi w jakikolwiek sposób inny niż zaakceptowany przez nas, zignorujmy go.

5. Naucz psa komendy „ustąp miejsca” - zasada bardzo przydatna przy małych przestrzeniach lub dużych psach. Zamiast przechodzić przez psa czy obchodzić go, kiedy zatarasuje przejście naucz go ustępować miejsca na komendę np.”przepraszam”. Uczy ona dzielenia się przestrzenią. Kiedy pies dzieli się przestrzenią z opiekunem lub osobą obcą, pokazuje, że rozumie zasady panujące w domu. Szczególnie polecane tym, których psy lubią konfiskować fotel lub łóżko opiekuna i swoją własność potwierdzać szczerzeniem zębów i warczeniem.

6. Psa ciało i umysł potrzebują naszej uwagi i ćwiczeń - my chodzimy do pracy, spotkamy się ze znajomymi, mamy rodzinę i przyjaciół oraz zajęcia dodatkowe. Pies cały ten czas czeka na nas. Starajmy się, żeby spacery z psem były interaktywne a nie tylko „my sobie a pies sobie”, wprowadźmy w życie tzw. szkolenie czajnikowe - oznacza to, że czas przeznaczony na zagotowanie wody i zaparzenie popołudniowej herbaty czy kawy przeznaczamy na krótką sesję szkoleniową dla psa. Uczmy sztuczek (np. „przebij piątkę”, „turlaj się”) poprzez szkolenie klikerowe, uczymy w ten sposób psa jak myśleć i samemu rozwiązywać zagadnienia.

7. Limitujemy psie zabawki - wybór psich zabawek jest przeogromny od piłek, gryzaków, sznurków po frisbee i konga. Pies powinien mieć ograniczony dostęp do nich, najlepiej dawać mu jedną i często je wymieniać. Jest to doskonały sposób na stałe podtrzymywanie atrakcjności danej zabawki. Aport czy frisbee doskonale nadają się na spacerowe zabawki i tylko w tym celu powinny być używane.

8. To ja zaczynam i kończę zabawę - sposób w jaki Ty bawisz się z psem, ma wpływ na to w jaki sposób pies będzie się bawił z innymi ludźmi w jego życiu. Pamiętaj, żeby warunki na jakich jest zabawa wzmacniały tylko pożądane zachowania.

9. Pies musi mieć przestrzeń tylko dla siebie - naucz psa odwołania na jego posłanie w każdych okolicznościach. Pies powinien mieć tzw. bezpieczną przystań, miejsce w którym czuje się swobodnie i może odpoczać. Bardzo przydatne podczas podróżowania z psem oraz w chwilach kiedy trzeba będzie zostawić psa pod opieką obcej osoby np. u rodziny lub w hoteliku podczas pilnego wyjazdu. Klatka jest doskonałym rozwiązaniem a przyzwyczajenie psa do niej za pomocą klikera i nagród jest bardzo proste.

10. Zanim dasz psu miskę poproś o wykonanie prostej komendy np. siad lub zostaw. Nic w psim życiu nie powinno być za darmo.

Zasady wprowadzamy po 1 lub 2 tygodniowo, w zależności od naszej relacji z psem. Kolejną wprowadzamy tylko wtedy, kiedy poprzednie zostaną opanowane. Najważniejsza jest konsekwencja. Miejmy na uwadze, że szczególnie przy psach z różnego rodzaju problemami, wprowadzając nowe metody najpierw może być trochę gorzej zanim będzie lepiej.

Katarzyna Pachocka-Nowok

http://www.wyszkolpsa.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.