Kiedy właściciel psa nie powinien przyjmować gości w domu?

Od razu wyjaśniamy: sam fakt posiadania psa nie oznacza oczywiście konieczności zerwania kontaktów towarzyskich. Ba, niejednokrotnie okazuje się, że to właśnie dzięki pupilowi zawieramy nowe znajomości. Faktem jest natomiast, iż bywają takie sytuacje w życiu „psiarza”, kiedy to nie powinno się przyjmować gości w swoim domu. Te najczęstsze wymieniamy w naszym poradniku.

Gdy pies jest bardzo młody

Pojawienie się szczenięcia w domu jest bardzo ekscytujące dla nowych właścicieli, ale też dla ich rodziny czy znajomych. Chyba każdy, kto kupił czy przygarnął małego pieska, przeżył „najazd” gości, którzy koniecznie chcieli obejrzeć słodziaka i się z nim chwilę pobawić. To jednak nie jest dobry pomysł.

Przez co najmniej kilka dni od pojawienia się szczenięcia w domu nie powinieneś przyjmować gości. Przesuń zaplanowane już wizyty i wyjaśnij, że w tym okresie pies potrzebuje spokoju. Musi się oswoić z nowym miejscem, przyzwyczaić do domowników, a ciągłe pojawianie się w domu nowych ludzi na pewno mu tego nie ułatwi.

Gdy pies choruje

Chory pies nie jest zbyt skory do tego, aby mieć kontakt z obcymi ludźmi. Potrzebuje przede wszystkim spokoju, ciszy, stabilnego środowiska. W okresie rekonwalescencji pupila, na przykład po operacji czy długotrwałym leczeniu, lepiej nie przyjmujmy w domu gości, aby nie denerwować psa. Wizyty towarzyskie wchodzą w grę jedynie w sytuacji, gdy mamy możliwość odseparowania psa – na przykład zamknięcia go w ciepłym, dobrze wentylowanym i wygłuszonym pomieszczeniu.

Gdy pies jest agresywny w stosunku do obcych

W takiej sytuacji przyjmowanie gości dla nikogo nie będzie przyjemne. Nawet jeśli uda się uniknąć bezpośredniego kontaktu między gośćmi a psem, to umówmy się: słyszalne warczenie czy szczekanie za drzwiami nie spowoduje, że goście poczują się komfortowo – wprost przeciwnie.

Agresywne zachowanie psa w stosunku do obcych nie może być tolerowane przez właścicieli. Należy na to jak najszybciej zareagować i w porozumieniu z psim behawiorystą poszukać przyczyny problemu oraz ją usunąć. Agresja sama nie minie, w dodatku nie możemy mieć pewności, że pies nie skieruje jej na przykład w stronę innych domowników – zwłaszcza, jeśli planowane jest powiększenie rodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie