Kiedy nie należy się decydować na szczenię?

Szczeniaki są śliczne, kochane, aż chce się je przytulać. Tym samym bardzo łatwo można ulec emocjom i przygarnąć lub kupić szczenię, które wpadło nam w oko. Warto natomiast wiedzieć, że bywają sytuacje, w których jest to naprawdę zły pomysł – a dużo lepszym byłoby wzięcie pod swój dach starszego psa. Kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Gdy nie mamy zbyt dużo wolnego czasu

Zakup lub przygarnięcie szczeniaka wiążę się z ogromną odpowiedzialnością. Tak mały pies potrzebuje opieki człowieka i poświęcania mu dużej ilości czasu – chociażby w celu nauki czystości, chodzenia na smyczy, niełamania zasad obowiązujących w domu etc. Jeśli nie możesz sobie na to wszystko pozwolić, chociażby z uwagi na pracę, to szczeniak nie jest dla Ciebie.

Rada

Szczeniak nie jest dobrym wyborem również w sytuacji, gdy w ogóle nie akceptujemy żadnych zniszczeń w domu – te są praktycznie pewne w kontekście młodego, wciąż głupiutkiego i rozsadzanego przez energię psa.

Gdy pies od początku ma zostawać sam w domu na wiele godzin

Wiele osób popełnia poważny błąd polegający na tym, że najpierw przygarniają/kupują szczeniaka, a następnie zostawiają go całkowicie samego w domu. Jeśli zrobisz podobnie, to nie zdziw się, gdy dostaniesz telefon od sąsiadów uskarżających się na ciągłe ujadanie i szczekanie psa. Możesz się również spodziewać niezłego pobojowiska w domu.

Mały pies wymaga poświęcenia mu większej ilości uwagi i absolutnie nie powinien być zostawiany sam na wiele godzin – a już na pewno nie krótko po zamieszkaniu w nowym domu.

Gdy szukamy psa dla starszej osoby

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że pies przeżyje z nami nawet kilkanaście lat. Dlatego szukając pupila dla osoby starszej lepiej jest postawić na już dorosłego psa. Chodzi tutaj jednak nie tylko o potencjalne ryzyko, że zwierzę zostanie samo po śmierci opiekuna. Mamy również na myśli to, że starsza osoba może nie mieć dość sił, aby zająć się szczenięciem, zapewnić mu rozrywkę, często wychodzić z nim na spacery i sprzątać wyrządzone przez zwierzaka szkody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie