Choć pies dla większości właścicieli jest członkiem rodziny, to psi behawioryści podkreślają, aby nie nigdy nie przekraczać granicy, poza którą zwierzę jest traktowane jak człowiek. To bardzo ważne dla zdrowia psychicznego psa. Musi on czuć swoją podrzędną rolę w stosunku do człowieka. Wypracowanie sobie pozycji lidera nie jest jednak takie łatwe i wymaga od właściciela sporo samodyscypliny. O czym musisz pamiętać? Poznaj 6 najważniejszych zasad.
- Wyznacz rytm dnia – i konsekwentnie się go trzymaj! Pies czuje się bezpiecznie w świecie, który dobrze zna, dlatego warto od początku ustalić konkretny harmonogram działania w ciągu dnia. Spacery powinny odbywać się o stałych porach i na Twoją wyraźną komendę. Podobnie jest z jedzeniem, odpoczynkiem. To właściciel musi wyznaczyć te pory.
- Lider jest jeden – dlatego pies od początku powinien mieć jednego przewodnika, który cechuje się najsilniejszym charakterem, jednak także empatią i prawdziwą miłością do zwierząt. Nie ma sensu rywalizować o to, kto będzie liderem – ta decyzja powinna zapaść w sposób spontaniczny (czasami pomoże w tym sam pies, który instynktownie wskaże osobę o takich predyspozycjach).
- Nie popełniaj drobnych, ale kluczowych błędów – czyli nie pozwalaj psu spać w łóżku, wskakiwać na kanapę i jeść przy stole, ponieważ w ten sposób nigdy nie wypracujesz sobie u niego szacunku. Choć dla wielu właścicieli może to być trudne, to naprawdę nie należy traktować psa jak człowieka.
- Wychodź z domu pierwszy – to mały gest, który ma jednak ogromne znaczenie, ponieważ jasno daje psu do zrozumienia, że nie on pełni rolę przywódcy stada. Wśród wilków lider zawsze idzie na przedzie, dlatego wychodząc na spacer pilnuj, aby pies nie pchał się do drzwi przed Tobą.
- Nie pozwalaj na ciągnięcie – oczywiście wymaga to wcześniejszego nauczenia psa chodzenia na luźnej smyczy, jednak pamiętaj, aby także w przyszłości korygować zapędy przyjaciela do przejmowania pozycji lidera. Pies musi iść na smyczy obok przywódcy lub tuż za nim.
- Nie dawaj jedzenia „za darmo” - brzmi brutalnie, ale ta technika wcale nie jest taka straszna. Chodzi o to, aby przed podaniem psu miski z karmą wydać mu prostą komendę, np. „siad!”. Dopiero gdy zwierzę ją wykona może zjeść posiłek.
Uzyskanie pozycji lidera jest niezwykle ważne – nie tylko dla właściciela, ale też dla psa, który w takim układzie czuje się bezpiecznie i wie, że zawsze może znaleźć oparcie w swoim przewodniku.