Jak przekonać rodziców do posiadania psa? 5 skutecznych sposobów

Posiadanie psa to olbrzymia odpowiedzialność, której wielu dorosłych nie chce brać na swoje barki. Dziecko ma bardzo ograniczone możliwości wpływania na decyzje swoich rodziców, dlatego prośby i błagania często nie przynoszą żadnego efektu. Zamiast „wiercić dziurę w brzuchu” tym razem podejdź do rozmowy w sposób metodyczny i użyj tych 5 argumentów.

  1. Kieszonkowe przeznaczysz na utrzymanie psa – rodzice z pewnością nie raz ucinali rozmowę o psie stwierdzeniem, że utrzymanie zwierzaka kosztuje. Zbij ten argument deklarując dobrowolne zrezygnowanie z kieszonkowego. 50-100 złotych miesięcznie powinno w zupełności wystarczyć na karmę dla małego psa.
  2. Zrezygnujesz z wyjazdu na kolonie/obóz – to obali argument rodziców, którzy mogą twierdzić, że w czasie Twoich wakacji nie będzie komu zająć się psem. Rezygnując z wyjazdu pokażesz też swoją odpowiedzialność i udowodnisz, jak bardzo zależy Ci na posiadaniu psa.
  3. Zaangażuj się w wolontariat w schronisku – to rewelacyjny sposób na pokazanie, że można na Tobie polegać. Jeśli rodzice zobaczą, że przez kilka miesięcy poświęcasz swój wolny czas na pomaganie porzuconym zwierzakom, z pewnością przestaną zbywać Twoje prośby o przygarnięcie psa.
  4. Szczerze powiedz, dlaczego chcesz mieć psa – musisz się nad tym dobrze zastanowić, aby nie użyć argumentu typu: „Zosia ma psa, to ja też chce”. Rodzice uznają wówczas, że to po prostu kolejna zachcianka, której nie należy spełniać. Użyj bardziej wiarygodnego, emocjonalnego argumentu. Opowiedz rodzicom o swojej miłości do zwierząt, o chęci zabierania psa na długie spacery, które pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie – to zawsze działa!
  5. Zmień swoje zachowanie – wiesz dlaczego rodzice nie chcą Ci kupić psa? Ponieważ przewidują, że po kilku tygodniach fascynacji obowiązek opieki nad zwierzakiem spadnie właśnie na nich. Udowodnij, że się mylą. Jak? Zacznij zachowywać się odpowiedzialnie. Popraw stopnie, samodzielnie sprzątaj pokój i pomagaj w sprzątaniu pozostałych pomieszczeń, bez wahania wyrzucaj śmieci, odwiedzaj dziadków. To najlepszy sposób na pokazanie, że pies nie jest zachcianką małego dziecka, ale marzeniem dojrzałego, młodego człowieka.

Jeśli mimo Twoich starań rodzice nadal będą odmawiać kupna lub przygarnięcia psa, trudno. Zanim się obejrzysz wyprowadzisz się z domu i wtedy decyzja będzie należeć już tylko do Ciebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie