Jak fotografować psa? 5 dobrych rad dla właścicieli z zacięciem do fotografii

Zdjęcia ukochanego pupila są wspaniałą pamiątką, szczególnie gdy psa już zabraknie. Większość właścicieli ma jednak problem z uchwyceniem swojego zwierzaka w obiektywie – wiadomo, że psy są ruchliwe i trudno jest im utrzymać jedną pozycję przez kilkanaście sekund (w przypadku szczeniąt jest to wręcz niemożliwe). Mimo to są sposoby, aby zrobić pupilowi piękne, przemyślane zdjęcia. Jak fotografować psa? Poznaj 5 dobrych rad.

  1. Zejdź z aparatem do poziomu psa – zdjęcia robione z góry prezentują się znacznie gorzej i wyglądają na bardzo amatorskie, wręcz przypadkowe. Aby uchwycić swojego pupila w jak najlepszej pozycji, usiądź na podłodze tak, aby obiektyw aparatu był idealnie na wysokości oczu psa. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz wykonać psi portret.
  2. Naucz psa komendy „siad!” - jeśli pies po wydaniu komendy potrafi zostać w miejscu, to masz znacznie ułatwione zadanie i możesz mu wykonać piękny portret. Pamiętaj, aby po skończonej sesji nagrodzić pupila czymś smacznym. Docelowo przyda się też opanowanie komendy „zostań!”, która umożliwi wykonywanie zdjęć stojącemu psu.
  3. Zainwestuj w odpowiedni sprzęt – jeśli chcesz robić piękne zdjęcia psa w pełnym biegu, to niestety, ale smartfon czy nawet aparat kompaktowy nie wystarczy. Niezbędny będzie aparat z krótkim czasem reakcji matrycy – pozwoli to „zamrozić” psa na zdjęciu. Na pewno przyda się też jasny i długi obiektyw, dzięki któremu będziesz robić zdjęcia z odległości i z odpowiednim rozmyciem tła – takie fotografie prezentują się wyjątkowo efektownie.
  4. Ostrz na oczy psa – jeśli wykonujesz portret pupila, zawsze ustaw ostrość idealnie na oczy psa. Zdjęcie będzie miało piękną głębię. Psie oczy są niesamowite i mówią dużo o zwierzęciu, dlatego staraj się nie ostrzyć na inne elementy, jak nos czy uszy. Niezbędne będzie przejście na ręczne ustawianie ostrości. Dzięki temu uda Ci się także pięknie rozmyć tło.
  5. Zwracanie uwagi – przyda się pomoc drugiej osoby. Ustaw się z aparatem w odpowiedniej odległości od psa i poproś asystenta o naciśnięcie piszczącej zabawki. Pies momentalnie na to zareaguje, uniesie uszy, napnie mięśnie i wyprostuje grzbiet – w takiej pozycji będzie wyglądać wyjątkowo dostojnie. Jest to sprytna sztuczka stosowana przez zawodowych fotografów, którą z powodzeniem możesz wykorzystać w domu.

Fotografowanie psa nie jest łatwym zadaniem, głównie z uwagi na ruchliwość pupila. Stosując się do naszych rad uzyskasz naprawdę dobre efekty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie