Grillowanie z psem – na co uważać

Grillowanie to jedna z ulubionych wiosenno-letnich aktywności Polaków. Kto żyw (i ma ogródek lub działkę) w maju rozpoczyna sezon, który może trwać nawet do wczesnej jesieni. Grill to super sposób na imprezę ze znajomymi, na którą oczywiście należy również zaprosić własnego psa. Ale uwaga: gdy się na to decydujesz, to nie zapomnij o trzymaniu się kilku podstawowych zasad. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Nie dopuszczaj psa w okolice grilla!

Koniecznie zwróć na to uwagę w całym imprezowym zaaferowaniu. Szczególnie młody pies nie powinien się w ogóle zbliżać do grilla, ponieważ grozi to bolesny poparzeniem pyska. W skrajnym przypadku może nawet dojść do tego, że pies przewróci grill, a cała zawartość – włącznie z rozżarzonymi węglami – spadnie na pupila.

Dlatego jeśli masz bardzo aktywnego i trudnego do upilnowania psa, to warto pomyśleć np. o ogrodzeniu grilla przy pomocy siatki lub zrobieniu innych zasieków. Bezpieczeństwo zawsze stawiamy na pierwszym miejscu.

Nie podawaj psu grillowanego jedzenia

Wielu właścicieli niestety popełnia ten błąd, a wręcz się tym chwali. Przecież to takie „zabawne”, gdy pies pochłania całą ugrillowaną wcześniej kiełbasę, prawda? Nie! Grillowane jedzenie może psu zaszkodzić, co skończy się problemami trawiennymi, a nawet wizytą u weterynarza.

Oczywiście pies będzie łakomym okiem spoglądać w kierunku karkówki, kiełbasy, szaszłyków etc. Dlatego zawsze miej pod ręką coś, czym można go przekupić – suchą karmę, jakiś okazjonalny smakołyk etc.

Odciągaj uwagę psa od jedzenia

Można to robić właśnie poprzez podawanie mu różnych bezpiecznych smakołyków, natomiast dużo lepszym rozwiązaniem jest po prostu poświęcanie psu uwagi. Oczywiście, że priorytetem jest ugoszczenie uczestników imprezy, natomiast nie może się to odbywać kosztem psa.

Warto wcześniej ustalić, kto z rodziny będzie odpowiedzialny za zajęcie się psem. Może w imprezie biorą udział dzieci, które chętnie pobawią się ze zwierzakiem w ogródku? Nie omijamy również pory spaceru oraz obowiązkowej porcji pieszczot. Nie ignoruj psa pomimo trwającej imprezy!

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie