Dlaczego zabieranie psa w gości to zły pomysł? Życiowe argumenty

Typowy dylemat właściciela psa: znajomi zaprosili na małą imprezkę do siebie i nie bardzo wiadomo, czy zabrać pupila ze sobą, czy może jednak zostawić go w domu. Jeśli pies dobrze znosi rozłąkę z właścicielem, to nie ma problemu. Gorzej, gdy takie wyjścia bardzo stresują czworonoga. Co należy wtedy zrobić? Z doświadczenia wiemy, że rozsądniej będzie mimo wszystko zostawić psa w domu. Mamy kilka argumentów, które powinny Cię do tego przekonać.

Podwójny stres dla psa

Wizyta w obcym środowisku, zwłaszcza po raz pierwszy, to dla psa duże przeżycie i żadna przyjemność. Nawet jeśli zwierzak jest z natury towarzyski i ciekawski, to nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć jego reakcji. Może się zdarzyć, że coś będzie mu przeszkadzać, np. jakiś zapach czy tym bardziej obecność kota w mieszkaniu znajomych i problem gotowy. Lepiej więc dmuchać na zimne i oszczędzić pupilowi takiego stresu.

Konflikt z gospodarzami

Dobre wychowanie nakazuje, aby zawsze zapytać gospodarzy, czy w ogóle akceptują przyprowadzenie do ich domu czy mieszkania czworonoga. Jeśli nie, to nie ma sensu naciskać. Każdy ma prawo do własnych przekonań i odmowa nie powinna być przyczyną zerwania znajomości. Skrajnie nieodpowiedzialne byłoby natomiast przyprowadzenie psa bez uprzedzenia gospodarzy. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszyscy są miłośnikami zwierząt, a idąc do kogoś w gości trzeba uszanować obowiązujące tam zasady.

Brak pełnej swobody po stronie właściciela

Z psem jest trochę tak, jak z dzieckiem. Trzeba mieć go przez cały czas na oku, zwłaszcza w obcym dla niego środowisku. To oznacza, że właściciel przez całą imprezę będzie musiał zachować czujność, będzie nieco spięty i skupiony na tym, co robi jego pupil. Chyba nie tak wyobrażasz sobie spotkanie z dawno niewidzianymi znajomymi? Nie zawsze przecież jest możliwość zamknięcia psa w osobnym, bezpiecznym pomieszczeniu, co mogłoby też być dla niego zbyt stresującym doświadczeniem.

Ryzyko nieakceptowalnego zachowania psa

Najważniejszy argument, który praktycznie kończy dyskusję o tym, czy warto zabrać psa w gościnę. Zwłaszcza powinni o tym pamiętać właściciele czworonogów, które nie przeszły jeszcze pełnego cyklu szkolenia i socjalizacji. Weź pod uwagę, że w obcym środowisku pies będzie czuć się niepewnie. Nie wiadomo, czy coś go nie wystraszy. Inni domownicy, szczególnie dzieci, mogą chcieć się z nim pobawić, a czworonóg niekoniecznie to zaakceptuje.

Zniszczenie wyposażenia, ubrudzenie ścian, a nawet warknięcie czy „uszczypnięcie” kogoś w akcie samoobrony – takie zachowania po stronie psa nie będą akceptowane przez znajomych, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Artykuł powstał przy współpracy z https://wyspazwierzat.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.