Dlaczego pies zagania dzieci?

Zaganianie dzieci jest jednym z typowych zjawisk, jakie obserwują rodzice będący jednocześnie właścicielami psa. Nie ma w tym niczego dziwnego, takie zachowanie jest zupełnie normalne i nie świadczy o żadnym zaburzeniu psychicznym. Czworonóg w ten sposób wyraża swoje zainteresowanie rodziną i akcentuje własną dbałość o jej członków. Warto się natomiast zastanowić, dlaczego właściwie pies zagania dzieci, ale już niekoniecznie dorosłych? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Kwestia instynktu

Dla jasności: nie wszystkie psy zaganiają dzieci. Dotyczy to przede wszystkim przedstawicieli ras, które pierwotnie towarzyszyły człowiekowi w pracy i odpowiadały za pilnowanie stad owiec czy bydła hodowlanego, a więc głównie różnej maści owczarków. Dla takich psów zaganianie jest instynktowne i głęboko zakorzenione w ich naturze. Nawet jeśli rodzice nie byli już zwierzętami pracującymi.

Zaganianie dzieci wynika z potrzeby psa, który sam dochodzi do wniosku, że powinien pilnować przedstawicieli „stada”, za jakie uznaje przecież swoją rodzinę. Z dziećmi jest ten problem, że psy bardzo rzadko traktują je w kategorii osobników nadrzędnych – w przeciwieństwie do pana oraz innych osób dorosłych. To wyjaśnia, dlaczego czworonogi praktycznie nigdy nie zaganiają starszych ludzi, natomiast chętnie kontrolują zachowania dzieci.

Warto wiedzieć

Pies bierze się do zaganiania wtedy, gdy dzieci zaczynają biegać. Jest to odruch bezwarunkowy i sygnał dla zwierzaka, by dopilnować spójności stada.

Samo zaganianie nie jest jakimś wielkim problemem, o ile pies nie zaczyna się dzieciom naprzykrzać, a tym bardziej nie bierze się za szczypanie ich po kostkach i łydkach (co niestety się zdarza). W takiej sytuacji warto mimo wszystko spróbować oduczyć zwierzaka takiego zachowania.

Wypróbuj te metody

Podstawą tego, aby nie dopuszczać do zaganiania dzieci przez psa, jest perfekcyjne nauczenie pupila podstawowych komend, zwłaszcza przywoływania. Wówczas możemy na bieżąco kontrolować zachowanie czworonoga i gdy stwierdzimy, że staje się zbyt napastliwy, wystarczy wezwać go do siebie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pies ma tendencję do zaganiania obcych dzieci, np. podczas spaceru czy zabawy w parku.

Ponadto bardzo dobrze sprawdza się tutaj odciąganie uwagi psa. Owczarki oraz rasy myśliwskie mają silną potrzebę stymulacji intelektualnej. Dlatego spacery oraz wszelkie formy aktywności z psem powinny być ukierunkowane na elementy szkoleniowe oraz ciągłe zachęcanie czworonoga do zabawy z właścicielem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie