Czy pozwalać obcym głaskać psa na spacerze?

Każdy właściciel psa prędzej czy później spotka się z sytuacją, w której obca osoba zechce pogłaskać zwierzaka podczas spaceru – szczególnie dotyczy to psów wyglądających przyjaźnie. Pozwalać na taki kontakt czy nie? Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.

Indywidualna ocena nastawienia psa

Jeśli Twój pies jest bardzo towarzyski i wiesz, że nie stanowi dla nikogo zagrożenia, a nie widzisz niczego złego w tym, aby obcy ludzie fundowali mu pieszczoty podczas spaceru, to jak najbardziej możesz się na to zgodzić.

Gorzej, gdy pies jest z natury lękliwy lub tym bardziej bywa agresywny – w takiej sytuacji nie dopuszczaj do bezpośredniego kontaktu z przypadkowo napotkanymi ludźmi, zwłaszcza dziećmi.

Obserwuj zachowanie psa

Jeśli tylko zauważysz, że pies czuje się niekomfortowo w towarzystwie napotkanej osoby, to po prostu idź dalej i poproś o niedotykanie czworonoga. O takim dyskomforcie mogą świadczyć ewidentne sygnały wysyłane prze pupila, jak uszy cofnięte do tyłu, unikanie kontaktu wzrokowego, czy wzdryganie się.

Akcent na bezpieczeństwo

Jeśli chcesz, aby Twój pies był zwierzęciem zsocjalizowanym, przyjaznym i nielękliwym, to pozwalanie na fizyczny kontakt z napotkanymi ludźmi jest dobrym krokiem w tym kierunku. Pamiętaj jednak, że na pierwszym miejscu zawsze musi być bezpieczeństwo tak psa, jak i człowieka.

Jeśli do psa zbliża się obca osoba, zwłaszcza dziecko, to z góry poinstruuj, w jaki sposób może pogłaskać zwierzaka – uczul na niedotykanie psiej głowy, niechwytanie go za ogon i poczekanie, aż to pies pierwszy wyjdzie z inicjatywą kontaktu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie