Czy można zabrać psa na łódkę?

Wśród wodniaków jest wielu miłośników psów, którzy chętnie zabierają swoje czworonogi na łódkę – najczęściej pływającą po jeziorze. Nie ma w tym oczywiście nic złego, o ile priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i komfort pupila. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać chcąc zabrać psa na łódkę.

Najpierw test

Chodzi o to, aby upewnić się, że psu taka rozrywka przypadnie do gustu – nie jest to wcale takie pewne. Choć większość psów lubi zabawy w wodzie, to czymś zupełnie innym jest wypłynięcie na środek jeziora na jakimś dziwnym „domu”, który się kołysze, brzydko pachnie i jeszcze ma taką śliską podłogę. Radzimy więc na początek zabrać psa na krótki rejs i sprawdzić jego reakcję.

Kapok

Tak, są kapoki dla psów i warto z nich korzystać. Nawet jeśli czworonóg umie pływać i wielokrotnie już to udowodnił, to i tak bezpieczeństwo powinno wziąć tutaj górę. Nie wiemy przecież, co wydarzy się na środku jeziora – pies może wpaść do wody i nie mieć siły, aby utrzymać się na powierzchni.

Nie pozwalaj psu samemu wskakiwać do głębokiej wody

To bardzo ważne, ponieważ takie zabawy mogą się naprawdę źle skończyć. Jeśli pies uwielbia wodę, to niech z niej korzysta przy brzegu. Na środku jeziora zachowujemy zdrowy rozsądek i nie pozwalamy pupilowi na samotne pływanie.

Nie zmuszaj go, jeśli się boi

Gdy widzisz, że pies ewidentnie nie ma ochoty na branie udziału w rejsie, to najgorszym, co możesz zrobić, jest zmuszanie go do wejścia na pokład. Jeśli zwierzak trzęsie się niczym osika, podkula ogon, ujada i zapiera się łapami, to daj mu święty spokój i zostaw go pod opieką kogoś zaufanego. Taki rejs nie będzie przyjemnością ani dla psa, ani dla Ciebie, ponieważ cały czas będziesz musiał zwracać na niego uwagę i martwić się, czy przypadkiem nie przeżyje traumy.

Obserwuj zachowanie psa

Jest to wskazane nie tylko z uwagi na konieczność kontrolowania samopoczucia pupila. Psy świetnie przewidują pogodę, dlatego warto obserwować zwierzaka i wyciągać z tego wnioski. Jeśli pies jest niespokojny, nie może sobie znaleźć miejsca i nagle stał się bardzo czujny, to być może zbliża się szkwał – w takiej sytuacji warto zostawić sobie możliwość szybkiego zawinięcia do portu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.