Co uczula psa w domu? Najczęstsze alergeny

Życie pod jednym dachem z psim alergikiem nie należy do najłatwiejszych. Co prawda psy najczęściej cierpią na alergie pokarmowe, ale zdarzają się również u nich alergie wziewne czy skórne. Objawy to zwykle: ciągłe drapanie się, łzawienie oczu, brak apetytu, psikanie, apatia. W takich momentach warto wiedzieć, że źródło alergii może znajdować się w domu. W naszym poradniku wymieniamy typowe alergeny.

Roztocza

To jeden z najsilniejszych alergenów, uczulających zarówno ludzi, jak i zwierzęta domowe. Roztocza są maleńkimi, niewidocznymi gołym okiem pajęczakami, które bytują m.in. na materacu, pościeli, zasłonach, dywanach. Uwielbiają ciepłe i wilgotne środowisko. Objawem alergii na roztocza (a dokładniej na ich odchody) jest łzawienie oczu, kichanie oraz senność. Wszystko mija w momencie, gdy pies wychodzi na świeże powietrze.

Niektóre rośliny

Rośliny doniczkowe także mogą uczulać – w szczególności dotyczy to tych okazów, które pylą o różnych porach roku. Co ciekawe, źródłem alergii może być nawet ziemia do kwiatów, zwłaszcza ta, na której pojawiła się pleśń (dlatego trzeba ją regularnie wymieniać i nie przelewać roślin). Psi alergicy najczęściej prychają, są osowiali i mogą być apatyczni oraz odmawiać jedzenia.

Chemia domowa

To bardzo silny alergen. Nawet jeśli domownicy nie uskarżają się na żadne problemy spowodowane używaniem środków chemicznych, to zupełnie inaczej może to wyglądać w przypadku psa. Nasi czworonożni przyjaciele dość często cierpią z powodu kontaktu ze składnikami płynów do podłóg, proszków do prania, środków do czyszczenia tapicerki, nawet preparatów do odświeżania legowisk. Jeśli wykluczyłeś alergię na roztocza czy pyłki roślin, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pies jest uczulony na składniki chemii domowej.

Rada

W takiej sytuacji warto zastąpić chemię naturalnymi środkami czyszczącymi i myjącymi, np. produktami hipoalergicznymi. Można także pomyśleć o całkowitym wykluczeniu takich produktów na rzecz np. sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego.

Sztuczne tkaniny

One także mogą być przyczyną reakcji alergicznej u psa, zwłaszcza skórnej. U wrażliwego psa, który ma kontakt np. z dywanem wykonanym ze sztucznego włosia, legowiskiem z polipropylenu czy sztuczną skórą, można zaobserwować wysypkę oraz brak apetytu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie