Co robić, gdy atakuje pies?

Atak psa, szczegónie niektórych ras, powoduje, że znajdujemy się w sytuacji wysoce stresowej. Trudno wtedy o zachowanie zimnej krwi i trzeźwą ocenę sytuacji. Ucieczka często nie wchodzi w grę. Pies to urodzony biegacz i łowca. Jeśli nie mamy możliwości błyskawicznego ukrycia się w klatce schodowej, za wysokim ogrodzeniem lub w innym niedostępnym dla psa miejscu lepiej przyswoić sobie poniższe rady:

- Zachowuj się spokojnie, bez wykonywania gwałtownych ruchów i nie krzycząc.

- Jeśli pies biegnie do ciebie - NIE UCIEKAJ! Jak się rzekło rodzi się on łowcą i ucieczka może w nim ten instynkt obudzić.

- Nie patrz psu prosto w oczy. Oznacza to - podobnie zresztą jak u ludzi - rodzaj zaczepki, próby sił.

- Próbuj powoli i spokojnie opuścić teren, na którym pies czuje się pewnie, który uważa za swój lub wycofaj się do ukrycia.

- Jeśli ucieczka jest niemożliwa stań w postawie zwartej chroniąc kończyny, palce i arterie (nogi razem, dłonie zwinięte w pięści na szyji pod brodą, łokcie na klatce piersiowej).

- W wypadku powalenia przez psa na ziemię przyjmij pozycję embrionalną, ale z dłońmi splecionymi na karku (aby chronić kark ale też nie pozostawiać "luzem" palców). Przedramionami chroń uszy.

Pamiętać należy jednak, że od najskuteczniejszej ochrony skuteczniejsze jest zapobieganie potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom, dlatego:

- Dzieci mogą bardzo łatwo rozdrażnić zwierzę. Dlatego NIGDY, POD ŻADNYM POZOREM NIE ZOSTAWIAJ MAŁEGO DZIECKA Z PSEM bez opieki osoby dorosłej.

- NIGDY NIE DRAŻNIJ PSÓW. Nawet własnych. Zwierzę nie myśli tak jak człowiek, więc jego reakcja może być instynktowna.

- NIGDY NIE ZACZEPIAJ OBCYCH PSÓW. Jeśli twierdzisz, że jeszcze żaden pies cię nie ugryzł, to pamiętaj: wciąż wszystko przed tobą.....

Anita Zielonka
http://wetdoktor.pl/

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie